Новото име на Мини Шенген е Отворен Балкан, потпишани првите официјални договори


Како дел од церемонијата на потпишување на договорот и меморандумите денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како Мини Шенген која се ќе се ...
| | веќе видена | слични

Иницијатива „Мал Шенген“ која оживеа преку „Отворен Балкан“ и натаму е критикувана од БиХ, Црна Гора и Косово. Економските можности за регионот и префрлањето ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерите на Србија, РС Македонија и Албанија мора да го напуштат популизмот, да ги спроведат потребните реформи и да ги исполнат критериумите потребни за да ...
| | веќе видена | слични

Иницијативата Отворен Балкан не е замена за ЕУ, но на ниво на регион е многу сериозна и многу подобра, смета бизнисменот Горан Рафајловски. Во разговор за ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Отворен Балкан и создавањето на шенгенскиот економски простор на Западен Балкан се чини дека започна, сметаат медиумите на ЕУ, истакнувајќи дека лидерите на ...
| | веќе видена | слични

Протоколот за деловна соработка помеѓу ЈП „Пошта на Србија“ и „Пошта на Северна Македонија“ АД во Белград го потпишаа в.д директорот на Пошта на Србија Зоран ...
| | веќе видена | слични

Директорите на Поштите на Србија и Македонија, Зоран Ѓорѓевиќ и Јани Макрадули денеска во Белград потпишаа Протокол за деловна соработка, во рамки на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по посетата на семејство од селото Нераште, погодено од несреќата во ковид-болницата во Тетово, а во врска со ...
сите 418 | | | веќе видена

И по десетина дена од несреќата, знаеме само дека Филипче и Заев не даваат оставка, додека истрагата нема одговор на ниту едно прашање. Оставка на Хасани, ...
сите 272 | | | веќе видена

Холандската министерка за одбрана Анк Бијлевелд најави дека ќе поднесе оставка поради начинот на кој се справила со евакуацијата на бегалците од Авганистан ...
сите 128 | | | веќе видена

Денеска, во просториите на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, министерот Арјанит Хоџа одржа состанок со претстaвници на винарските ...
сите 140 | | | веќе видена

Вицепремиерот Никола Димитров два дена молчи откако потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски го обвини дека тој е автор на нон пејперот за решавање ...
сите 440 | | | веќе видена

Професорката на Факултетот за музички уметности во Скопје, Дарија Андовска, со жесток коментар за „тегавењето“ околу оставките на министерот за здравство, ...
сите 47 | | | веќе видена

Министерството за економија на Македонија нема потпишано договор/меморандум за соработка за скијачкиот центар Попова Шапка – Брезовица со Косово, ни одговорија ...
сите 92 | | | веќе видена

Драгана Спасевска од Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ на денешната прес-конференција информира дека оваа недела ќе поднесат претставки ...
сите 250 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новото име на Мини Шенген е Отворен Балкан, потпишани првите официјални договори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: