НОВА СТУДИЈА: Вакцината Фајзер обезбедува заштита од делта соjoт, еве колку дози се потребни

Студија спроведена на повеќе од 19 000 тинејџери и возрасни ширум Велика Британија дава неколку од првите убедливи докази дека и двете дози на вакцината Фајзер ...
| | веќе видена | слични

„Третата доза значително ги подобрува податоците за неутрализирање на делта варијантата. Очекуваниот потенцијал е зголемување до 100 пати во неутрализацијата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како што се развива ситуацијата со ковид-19, односно како што се развива вирусот, симптомите што ги предизвикува оваа болест исто така се менуваат. Губење на ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Третата доза на вакцината од Фајзер против Ковид-19 може да ја зголеми заштитата од делта-сојот на коронавирусот до 100 пати, се наведува во извештајот објавен ...
| | веќе видена | слични

Дали консумирањето витамин Де може да ве заштити од заразување со ковид-19? Повеќе истражувања покажуваат врска помеѓу нивото на витамин Де и заразувањето со ...
| | веќе видена | слични

Фармацевтската компанија „Фајзер“ објави дека третата доза вакцина против коронавирусот „силно“ го зајакнува имунитетот против делта сојот. Американската ...
| | веќе видена | слични

Претходните студии покажаа дека оваа состојба ги погодува повеќе жените отколку мажите Германски истражувачи спроведоа студија објавена во списанието „Клинички ...
| | веќе видена | слични

Кинеската вакцина Синофарм има послаб ефект врз Делта-сој отколку на постарите варијанти на коронавирусот, но тоа не значи дека не ги заштитува вакцинираните ...
| | веќе видена | слични

Германски истражувачи спроведоа студија објавена во списанието „Клинички инфективни болести“, а резултатите од нивното истражување покажаа дека 77,1 процент од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Каква ни е државата, такво ни е и судството. Државата обезличена, со сменето име преку два политички потписи, без напредок во ниту еден сектор, сиромашна, ...
сите 145 | | | веќе видена

Не ни треба територија, ниту да кажеме дека македонскиот јазик е наш, вели српскиот претседател Александар Вучиќ. Рече дека бараат само братство и ...
сите 420 | | | веќе видена

Австриските власти разбија мрежа на трговци со дрога во која учествувале лица од Албанија и Косово. Запленети биле наркотици, пари и автомобили, јавуваат ...
сите 106 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Тетово, до Основното јавно обвинителство Тетово, поднело кривична пријава против А.Х.(65) од тетовска Мала Речица и нејзиниот брат ...
сите 386 | | | веќе видена

Криминалот и корупцијата почнуваат и завршуваат со Зоран Заев и СДСМ во Република Македонија.Извештајот на Стејт Департментот е потврда за криминалот на Заев и ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НОВА СТУДИЈА: Вакцината Фајзер обезбедува заштита од делта соjoт, еве колку дози се потребни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: