Денес се празнува Светиот свештеномаченик Панкратиј, епископ Тавромениски

Овој Светител беше роден во Антиохија во времето кога Господ Исус одеше како човек меѓу луѓето на земјата. Штом слушнаа за чудата Христови, родителите на ...
| | веќе видена | слични

Утре православните верници го одбележуваат празникот на света великомаченичка Марина, во народот познат како Огнена Марија, која се почитува како борец за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Светиот свештеномаченик Атиноген, епископ Севастиски во Ерменија Живееше во еден манастир близу градот со десетмина ученици. Во времето на Диоклецијан во ...
| | веќе видена | слични

Светиот свештеномаченик Антиноген, епископ од арменскиот град Пидахтон, со своите 10 ученици настрадале поради вербата во Христа, за време на императорот ...
| | веќе видена | слични

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 16 јули. Денеска е Св. свештеномаченик Атиноген и неговите 10 ученици. Свети Атиноген беше епископ ...
| | веќе видена | слични

Денеска се празнуваат свети маченици Кирик и Јулита, празници во најтоплиот период од годината поврзани со оганот. Во овој период од годината нашиот народ ...
| | веќе видена | слични

Во овој период од годината нашиот народ празнува три празници: Свети маченици Кирик и Јулита, Свети свештеномаченик Антиноген и Света маченица Марина, позната ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Каква ни е државата, такво ни е и судството. Државата обезличена, со сменето име преку два политички потписи, без напредок во ниту еден сектор, сиромашна, ...
сите 145 | | | веќе видена

Не ни треба територија, ниту да кажеме дека македонскиот јазик е наш, вели српскиот претседател Александар Вучиќ. Рече дека бараат само братство и ...
сите 421 | | | веќе видена

Австриските власти разбија мрежа на трговци со дрога во која учествувале лица од Албанија и Косово. Запленети биле наркотици, пари и автомобили, јавуваат ...
сите 106 | | | веќе видена

Криминалот и корупцијата почнуваат и завршуваат со Зоран Заев и СДСМ во Република Македонија.Извештајот на Стејт Департментот е потврда за криминалот на Заев и ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денес се празнува Светиот свештеномаченик Панкратиј, епископ Тавромениски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: