На хрватските евро монети ќе се најдат Тесла, глаголицата, шаховницата

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска на прес конференција обелодени кои мотиви ќе бидат на хрватското евро. – Секоја земја има можност на едната страна ...
| | веќе видена | слични

На сите монети во хрватските евра, основата ќе биде „шаховска табла“, мапата на Хрватска ќе биде на монета од две евра, куна на паричка од една евро, Никола ...
| | веќе видена | слични

„Шаховницата“ ќе биде подлога на сите кованици на хрватското евро, мапа на Хрватска ќе има на монетата од две евра, куната на монетата од едно евро, ликот на ...
| | веќе видена | слични

Никола Тесла, пионер на наизменична струја, можеби ќе беше шокиран ако знаеше дека неговото наследство ќе предизвика расправија меѓу европските држави, пишува ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во гостување на Пинк ТВ ја искоментира желбата на Хрватска да го стави ликот на Никола Тесла на еврата. „Да сакам да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Српскиот претседател Александар Вучиќ на Пинк одговараше на некои жешки теми кои се актуелни последниве денови во српската, но и во балканската јавност. На ...
| | веќе видена | слични

За изгледот на националната страна на евромонетите одлучува државата која воведува евро при што мора да се води сметка за фактот дека евромонетите се во оптек ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Каква ни е државата, такво ни е и судството. Државата обезличена, со сменето име преку два политички потписи, без напредок во ниту еден сектор, сиромашна, ...
сите 145 | | | веќе видена

Не ни треба територија, ниту да кажеме дека македонскиот јазик е наш, вели српскиот претседател Александар Вучиќ. Рече дека бараат само братство и ...
сите 462 | | | веќе видена

Австриските власти разбија мрежа на трговци со дрога во која учествувале лица од Албанија и Косово. Запленети биле наркотици, пари и автомобили, јавуваат ...
сите 106 | | | веќе видена

Криминалот и корупцијата почнуваат и завршуваат со Зоран Заев и СДСМ во Република Македонија.Извештајот на Стејт Департментот е потврда за криминалот на Заев и ...
сите 219 | | | веќе видена

ИНИЦИЈАТИВАТА „ОТВОРЕН БАЛКАН“ ЌЕ ДОНЕСЕ БЕНЕФИТ ЗА ТРИТЕ ЗЕМЈИ Претседателот на Србија Вучиќ додаде дека со ова се докажува дека Србија, Македонија и Албанија ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На хрватските евро монети ќе се најдат Тесла, глаголицата, шаховницата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: