Македонската дипломатија е во фаза на изготовка на 10-годишна стратегија

Според Бујар Османи потребно е зајакнување на улогата на парламентот во оваа сфера. Toa ќе ги зададе надворешнополитичките приоритети на земјата во наредниот ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на пратеничките прашања кои треба да се одржат оваа недела во четврток Левица со петстотини амандмани, поднесени до Комисијата за политички систем и ...
| | веќе видена | слични

И во претходниот мандат собранието по донесувањето на стратешкот план основна определба беше дека Собранието треба да се осамостои како државна власт од ...
| | веќе видена | слични

Една древна мудрост вели дека добар политичар е оној што гледа јасно до ридот, додека добар државник е оној што гледа и зад ридот и зад морето. Навистина, до ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието Талат Џафери учествуваше во дискусијата за Стратегијата за надворешна политика на Република Северна Македонија – „Рефлексија 2030”, ...
| | веќе видена | слични

Македонската влада направи се - датумот за преговори со ЕУ, е во рацете на Бугарија. Ова е ставот на шефот на дипломатијата Османи, според кој, без нова ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ очекува притисок врз своите гласачи и во вториот круг од локалните избори. Лидерот на партијата Христијан Мицкоски пак денеска во изјава за ...
сите 185 | | | веќе видена

Досега во САД биле тестирани позитивни 1,9 милиони деца на возраст од 5 до 11 години, 8.300 биле хоспитализирани, а една третина од нив починале Независното ...
сите 829 | | | веќе видена

Мојата порака е борба, посебно до прогресивните сили, чуварите на иднината, интеграциската иднина на нашата земја и чуварите на вредностите на едно општество ...
сите 202 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими членовите на заедничкиот интердисциплинарен комитет на експерти за историски, археолошки и образовни прашања ...
сите 190 | | | веќе видена

Кандидатот за градоначалник на Гевгелија од ВМРО-ДПМНЕ, Андон Сарамандов, им се заблагодари на граѓаните за огромната поддршка којашто прудонесе за убедливата ...
сите 99 | | | веќе видена

Независниот кандидат за градоначалник Максим Димитриевски, денеска сесретна со тренери, играчи и родители од Клуб Куманово Милано 2010 на Градскиот стадион. На ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонската дипломатија е во фаза на изготовка на 10-годишна стратегија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: