Македонската дипломатија е во фаза на изготовка на 10-годишна стратегија

Според Бујар Османи потребно е зајакнување на улогата на парламентот во оваа сфера. Toa ќе ги зададе надворешнополитичките приоритети на земјата во наредниот ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на пратеничките прашања кои треба да се одржат оваа недела во четврток Левица со петстотини амандмани, поднесени до Комисијата за политички систем и ...
| | веќе видена | слични

И во претходниот мандат собранието по донесувањето на стратешкот план основна определба беше дека Собранието треба да се осамостои како државна власт од ...
| | веќе видена | слични

Една древна мудрост вели дека добар политичар е оној што гледа јасно до ридот, додека добар државник е оној што гледа и зад ридот и зад морето. Навистина, до ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието Талат Џафери учествуваше во дискусијата за Стратегијата за надворешна политика на Република Северна Македонија – „Рефлексија 2030”, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи оцени дека постојат сериозни можности за решение на спорот со Бугарија до крајот на годината.Шефот на ...
| | веќе видена | слични

Македонската влада направи се - датумот за преговори со ЕУ, е во рацете на Бугарија. Ова е ставот на шефот на дипломатијата Османи, според кој, без нова ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Политиката не може да се меша со историјата, ниту нешто да смени. За да се гради пријателство и добри односи, треба да се изгради и пријателски амбиент. Ако ...
сите 121 | | | веќе видена

Мене ми се потребни влезните информации од извештајот, за да можам мирно да спијам и слободно да ја донесам и оправдам одлуката, без разлика дали е оставка и ...
сите 294 | | | веќе видена

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров објавил долго, детално објаснување за неговата подготовка за нападот, во кое тој тврди дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи за време на посетата на Њујорк во рамките на неговото учество на 76 заседание на Генералното Собрание, го посети ...
сите 141 | | | веќе видена

Разбираме дека е уплашен, дека го чека казната од граѓаните, но по дебаклот што му се случи на ТВ дуелот, на Мицкоски не му се доволни ниту 10 интервјуа за да ...
сите 243 | | | веќе видена

Верувам дека преку дијалог и разговор заедно, можеме да бидеме повеќе од помош, отколку како во минатото пред 10-15 години, кога лидерите беа поодалечени. ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонската дипломатија е во фаза на изготовка на 10-годишна стратегија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: