„Кој ја уби Џенис Џоплин“– приказна за ослободување од наметнатите социјални окови

Српскиот народен театар од Нови Сад во копродукција со Младинската престолнина на Европа(ОПЕНС) од овој град ја збогатија драмската програма на фестивалот ...
| | веќе видена | слични

„Една македонска театарска дружина дојде во Белград и во нашиот Народен театар ја играше претставата „Крвава свадба”. Срцето ни се кинеше слушајќи ја и ...
| | веќе видена | слични

По успешната петочна претпремиера, вечерва во Младинскиот културен центар во 20 часот ќе се одигра премиерната изведба на претставата „Шапка, чоколадо, анус и ...
| | веќе видена | слични

Ансамблот на НУ Народен театар – Битола е подготвен за премиерна изведба на претставата „Сомнително лице" од Бранислав Нушиќ во режија на Деан Дамјановски. ...
| | веќе видена | слични

Светот на „Сомнително лице" на Нушиќ, прочитан денес, претставува еден дистопичен свет во кој шпионирањето и недовербата, како и лицемерието, корупцијата и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Каква ни е државата, такво ни е и судството. Државата обезличена, со сменето име преку два политички потписи, без напредок во ниту еден сектор, сиромашна, ...
сите 145 | | | веќе видена

Не ни треба територија, ниту да кажеме дека македонскиот јазик е наш, вели српскиот претседател Александар Вучиќ. Рече дека бараат само братство и ...
сите 440 | | | веќе видена

Австриските власти разбија мрежа на трговци со дрога во која учествувале лица од Албанија и Косово. Запленети биле наркотици, пари и автомобили, јавуваат ...
сите 106 | | | веќе видена

Криминалот и корупцијата почнуваат и завршуваат со Зоран Заев и СДСМ во Република Македонија.Извештајот на Стејт Департментот е потврда за криминалот на Заев и ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Кој ја уби Џенис Џоплин“– приказна за ослободување од наметнатите социјални окови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: