„Годови“ – трајно сведоштво во архивите на МРТ за растот на „Охридско лето“

Програмата на „Охридско лето“ донесе прекрасна приказна за соработката помеѓу фестивалот и Македонската телевизија, презентирајќи го проектот „Годови“. Како ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Музичката програма на „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на барокниот оркестар „Teatro alla mod“ од Холандија. Земајќи го името од дискурсот на ...
| | веќе видена | слични

Поинтензивна промоција на нематеријалното културно наследство беше тема на средбата на министерката за култура Ирена Стефоска со Филип Босан, претседател на ...
| | веќе видена | слични
2 копии
4 копии

„Танец и Ладо под звездите“ е вечерашниот пособен настан што се одржува во офф-програмата на „Охридско лето“, со целовечерен концерт на националните фолклорни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Своевидна традиција на Фестивалот „Охридско лето“ се настапите на уметниците од Музичката младина на Македонија. Секое фестивалско издание тие се дел од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со традиционалното дефиле по Широк Сокак започна 51 издание на Републичкиот фестивал на народни игри и песни „Илинденски денови“ Битола. На него освен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Каква ни е државата, такво ни е и судството. Државата обезличена, со сменето име преку два политички потписи, без напредок во ниту еден сектор, сиромашна, ...
сите 145 | | | веќе видена

Не ни треба територија, ниту да кажеме дека македонскиот јазик е наш, вели српскиот претседател Александар Вучиќ. Рече дека бараат само братство и ...
сите 440 | | | веќе видена

Австриските власти разбија мрежа на трговци со дрога во која учествувале лица од Албанија и Косово. Запленети биле наркотици, пари и автомобили, јавуваат ...
сите 106 | | | веќе видена

Криминалот и корупцијата почнуваат и завршуваат со Зоран Заев и СДСМ во Република Македонија.Извештајот на Стејт Департментот е потврда за криминалот на Заев и ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Годови“ – трајно сведоштво во архивите на МРТ за растот на „Охридско лето“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: