Нуредини: Ќе се формира ренџерска служба за заштита на Шар Планина

Пишува: Лилјана Поповска Државата секогаш треба да тргнува од она што е јавен интерес, а тоа е обезбедување здрав и квалитетен живот за граѓаните. Сите други ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Денеска се одржа јавна расправа по нацрт Законот за инспекциски надзор во животната средина кој е еден од законите од ова област што е најдолго во постапка на ...
| | веќе видена | слични

Активисти од граѓански организации за заштита на животната средина денеска на јавна расправа ја поздравија иницијативата за носење Закон за инспекциски надзор ...
| | веќе видена | слични

Бирократски пристап, недостиг на стандардни оперативни процедури, недефинирани надлежности на државните и на овластените инспектори, се дел од забелешките на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во конструктивна дискусија со повеќе забалешки и коментари за подобрување на предлог-текстот, помина денешната јавна расправа по нацрт-законот за инспекциски ...
| | веќе видена | слични

Екс-пратеникот на ДОМ Мирослав Богдановски, кој даде оставка на функцијата минатиот месец, сега е повторно на чело на Инспекторатот на Град Скопје, кој за ...
| | веќе видена | слични

-Убеден сум дека решенијата кои се нудат во овој закон ќе овозможат надминување на одредени констатирани слабости во функционирањето на инспекциските служби, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Барањето на официјална Софија Скопје да испрати нота до Обединетите нации во која ќе каже дека со краткото име Северна Македонија нема територијални претензии ...
сите 407 | | | веќе видена

Историјата ставена во втор план, со фокус на градење на добрите односи меѓу граѓаните на Северна Македонија и Бугарија, зајакнување на соработката во повеќе ...
сите 440 | | | веќе видена

Околу 255 илјади ученици наместо утре, во училишните клупи ќе се вратат на 1 февруари поради влошената епидемиoлошка состојба и проценката дека земјата се ...
сите 327 | | | веќе видена

Два смртни случаи се регистрирани во Црна Гора поради инфекции со омикрон сојот на коронавирусот, изјави директорката на ЦК на Црна Гора, д-р Љиљана Радуловиќ. ...
сите 459 | | | веќе видена

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска се сретна со директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) Николче ...
сите 142 | | | веќе видена

Денес Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ имаше средба со премиерот на Република Бугарија, Кирил Петков. На ...
сите 280 | | | веќе видена

Полицијата синоќа привела 31-годишен скопјанец поради неколку кражби во Чаир. Приведениот М.Ф.(31) се сомничи дека извршил една тешка кражба од сендвичарница, ...
сите 279 | | | веќе видена

Бугарскиот премиер Кирил Петков очекува Македонија наскоро да има амбасадор во Бугарија. Тој го изјави тоа за бугарските новинари кои известуваат за посетата ...
сите 191 | | | веќе видена

„Ова за старо – новата Влада е смислување на ресори, на министерски места како да се задоволат поголем број од фракциите кои што очигледно постојат во СДСМ и ...
сите 35 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нуредини: Ќе се формира ренџерска служба за заштита на Шар Планина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: