Прв разговор меѓу Путин и новиот израелски премиер: договор за спротивставување на ревизијата на историјата

Рускиот претседател, Владимир Путин, и новиот премиер на Израел, Нафтали Бенет, разговараа денеска првпат. Во телефонскиот разговор лидерите се согласија да се ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Европската унија, Жозеп Борел, вели дека прашањето за безбедноста на Израел не смее да се доведе во прашање, но исто така се ...
| | веќе видена | слични

Но, тој додаде дека во моментот не се созреани условите за мировен договор. Според него палестинската држава мора да биде демократска и да тежнее кон мир со ...
| | веќе видена | слични

Новиот шеф на израелската дипломарија Јаир Лапид денеска се обрати пред Советот за надворешни работи на Европска Унија, при што истакна дека не е тајна оти тој ...
| | веќе видена | слични
9 копии
6 копии

Поранешниот лидер на лабуристите Исак Херцог положи заклетва за претседател на Израел. Тој вети дека ќе ја искористи оваа главно церемонијална улога за да се ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Гласањето во израелскиот парламент за контроверзниот закон со кој се забранува давање државјанство или постојан престој на Палестинците од Западниот брег или ...
| | веќе видена | слични

Гласањето во парламентот заврши нерешено, со 59 гласа „за“ и „против“, а не било постигнато потребното просто мнозинство за продолжување на законот, кој ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Скопје стагнира, обвиено е во сивило и е премногу загадено. Проблемите во Скопје можат да се решат со ефикасни и брзи решенија. За реализација на проектите од ...
сите 360 | | | веќе видена

Со фотографија на која е самиот со вкрстени раце, лидерот на ДУИ Али Ахмети ги повика Албанците од дијаспората да дојдат на 31 октомври и да гласаат за нивниот ...
сите 338 | | | веќе видена

Актерот Алек Болдвин вели дека е во тажен и во шок откако на сетот на неговиот нов филм „Р’ѓа“ случајно ја уби снимателката Халина Хачинс, а го рани режисерот ...
сите 109 | | | веќе видена

Оставката на Ванчо Ѓорѓиев од функцијата член на македонскиот дел од македонско-бугарската комисијата за историски прашања е скандал сам по себе. Комисијата е ...
сите 196 | | | веќе видена

Во Маврово-Ростуше и Центар Жупа ќе се повтори гласањето, бидејќи не е исполнет законскиот цензус на гласање да излезат најмалку една третина од запишаните ...
сите 271 | | | веќе видена

Владина делегација составена од Роберт Алаѓозовски, национален координатор за интеркултурализам, едно општество, развој на културата и меѓуресорска соработка и ...
сите 138 | | | веќе видена

Европската комисија во најновиот извештај за напредокот на Северна Македонија нотира дека земјата е делумно подготвена во делот на слободното движење на ...
сите 211 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска по повод 23-ти Октомври – Денот на Македонската револуционерна борба пред охриѓани потенцираше дека новата ...
сите 153 | | | веќе видена

Во вечерашното обраќање во Охрид, кандидатот за градоначалник за општина Охрид, Кирил Пецаков, истакна дека ќе работи за охриѓани, за нова иднина и подобар ...
сите 502 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прв разговор меѓу Путин и новиот израелски премиер: договор за спротивставување на ревизијата на историјата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: