Анализа: Дали и каква работа бараат Македонците во странство и што се нуди?

Нема побарувачка однадвор, но нема ни заинтересираност кај нашите работници. Вака посредниците за работа во странство ја коментираат моменталната ситуација на ...
| | веќе видена | слични

Безбедноста на патиштата е јавно-здравствено прашање и треба да му се пристапи со енергија и посветеност како на предизвиците со ковид-19, вели д-р Јасмина ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Во земјите членки на ЕУ починале 534.000 луѓе повеќе отколку во 2019 година (+11 проценти). Бројот на починати се зголемил од 4,7 на 5,2 милиони. Таа бројка ги ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Пандемијата „удри“ по работните места. Поради коронавирусот затворени се 22 милиони работни места во развиените земји. Податокот го соопшти Организацијата за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Богатите нации се соочуваат со закана од долгорочен пораст на стапката на невработеност бидејќи на многу неквалификувани работници раселени од пандемијата им е ...
| | веќе видена | слични

Во годишниот извештај на ОЕЦД околу изгледите за вработување, исто така, се наведува дека владините програми за вработување, спроведени во текот на кризата со ...
| | веќе видена | слични
5 копии

На високите стручни школи и на факултетите во земјава, во академската 2020/2021 година се запишале 50 881 студент, што е помалку за 1,7 процент во однос на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ДНК профилите за идентификацијата на жртвите во тешката автобуска несреќа во Бугарија, заедно со записници за испитување на осум сведоци, како и целокупната ...
сите 626 | | | веќе видена

Истражувавме и изминативе два-три дена и ќе предложиме една нова мерка до Владата, а тоа е посебна стимулација за матичните лекари. Односно, матичните лекари ...
сите 376 | | | веќе видена

Градот Скопје и неколку скопски општини ќе донираат парични средства за семејствата кои загубија свои членови во кобната автобуска несреќа во Бугарија. Од ...
сите 136 | | | веќе видена

Ги видовте фактурите што ги плати МЕПСО, фактурата што ја плаќа ЕЛЕМ, секој ден гледаме бидејќи секој ден има тендери. Таа фактура ќе продолжи и во иднина да ...
сите 201 | | | веќе видена

„Ние два дена гледавме нашите обвинители како се присутни во Бугарија, а се воопшто ненадлежни за инцидентот кој што се случи, за трагедијата која што се случи ...
сите 148 | | | веќе видена

Македонските фудбалери ќе играат против европскиот шампион Италија, во баражот за Светското првенство кое следната година ќе се игра во Катар. Денес се одржа ...
сите 147 | | | веќе видена

Привремената министерка за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова за БНТ коментира дека на денот на несреќата трхнала кон местото на несреќата на ...
сите 356 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анализа: Дали и каква работа бараат Македонците во странство и што се нуди?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: