Франгеш: Ќе биде стратешка грешка Балканот да остане надвор од процесот на евроинтеграција


Во интервју за неделната емисија за меѓународна политика „Во саботата 150“ на БНР, словенечкиот амбасадор во Бугарија, Анжеј Франгес, коментираше дека ќе биде ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Владата очекува по денешните вонредни парламентарни избори во Бугарија да се формираат функционални институции со кои ќе ги продолжи разговорите за ...
| | веќе видена | слични

Германскиот политичар и екс-европратеник Кнут Флекенштајн во интервју за ТВ24 вели дека разочараност од бугарската блокадата нема само во регионот, туку и во ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Јанез Јанша јасно кажа дека проширувањето не е техничко прашање, туку е големо геостратешко прашање за ЕУ. Ако ЕУ не успее да се прошири на Западниот ...
| | веќе видена | слични

Mислам дека е португалскиот предлог е многу добар. Многу балансиран. Јас мислам дека се грижи за интересите на двете страни, вели словенечкиот амбасадор во ...
| | веќе видена | слични

Амбасадоре Предан, Словенија го презема претседавањето со ЕУ на 1 јули. Проширувањето, според најавите, ќе биде приоритет, а европска перспектива за граѓаните ...
| | веќе видена | слични

Очекуваме функционален парламент и политичка влада во Софија за добивање на зелено светло, односно одблокирање на Македонија на нашиот пат кон Европската ...
| | веќе видена | слични

Владата оптимист дека бугарските избори ќе донесат деблокада на европскиот пат на Македонија. Премиерот Заев очекува утрешните избори во Бугарија, да донесат ...
| | веќе видена | слични

Стабилна политичка Влада во Софија е посакувано сценарио за македонската страна како епилог од утрешните избори за да се одблокира евроинтегративниот пат кон ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Откако заменик министерот за финасии, Димитар Ковачевски потврди дека ќе ја поднесе кандидатурата за иден претседател на владејачката партија-СДСМ во рок од 7 ...
сите 633 | | | веќе видена

ДНК профилите за идентификацијата на жртвите во тешката автобуска несреќа во Бугарија, заедно со записници за испитување на осум сведоци, како и целокупната ...
сите 626 | | | веќе видена

Истражувавме и изминативе два-три дена и ќе предложиме една нова мерка до Владата, а тоа е посебна стимулација за матичните лекари. Односно, матичните лекари ...
сите 331 | | | веќе видена

Градот Скопје и неколку скопски општини ќе донираат парични средства за семејствата кои загубија свои членови во кобната автобуска несреќа во Бугарија. Од ...
сите 148 | | | веќе видена

Ги видовте фактурите што ги плати МЕПСО, фактурата што ја плаќа ЕЛЕМ, секој ден гледаме бидејќи секој ден има тендери. Таа фактура ќе продолжи и во иднина да ...
сите 201 | | | веќе видена

Почнува враќањето во Македонија на повредените во автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија. Првите двајца хоспитализирани во софиската болница ...
сите 626 | | | веќе видена

„Ние два дена гледавме нашите обвинители како се присутни во Бугарија, а се воопшто ненадлежни за инцидентот кој што се случи, за трагедијата која што се случи ...
сите 148 | | | веќе видена

Македонските фудбалери ќе играат против европскиот шампион Италија, во баражот за Светското првенство кое следната година ќе се игра во Катар. Денес се одржа ...
сите 147 | | | веќе видена

Биткоинот нагло падна денеска, за речиси 8,0 отсто, по извештајот за нов вид на коронавирус кој е потенцијално отпорен на вакцината.Ова ги натера инвеститорите ...
сите 302 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Франгеш: Ќе биде стратешка грешка Балканот да остане надвор од процесот на евроинтеграција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: