СРБИНКА ВРАБОТЕНА ВО ОКСФОРД ЗА ДЕЛТА СОЈОТ: Спасот е само вакцинација со две дози


Делта вирусот е многу позаразен и поопасен од другите и затоа е многу важно да се вакцинираат што е можно повеќе граѓани со обете дози, вели Марија Зариќ, ...
| | веќе видена | слични
2 копии
4 копии

Моментно во повеќето западноевропски земји најзастапена е таканаречената делта варојанмта на вирусот или индиски сој, а позитивни има и во Македонија. НО која ...
| | веќе видена | слични

Поради долгото времетраење на коронавирусот и неговата глобална распространетост се случија повеќе мутации на вирусот, а вакцините се тие со коишто ...
| | веќе видена | слични

Предолгиот поериод на траење и пренос на коронавирусот значеше и повеќе мутации, секоја поразлична од другата за некои карактеристики. Светската здравствена ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Европската агенција за лекови денеска соопштила дека е прерано за одлука за тоа дали е навистина потребно да се примат повеќе од две дози вакцина против ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавноста се уште нема добиено одговори на прашањата кои се од јавен интерес, кој не засегаат сите нас, а обврска на власта е да даде одговори. Јавноста ...
сите 386 | | | веќе видена

Димитар Ковачевски е еден од најактуените кандидати за нов претседател на СДСМ, барем додека не се пријават други, во интервју за Утрински брифинг говори за ...
сите 368 | | | веќе видена

Шкотските власти соопштиле дека четири случаи биле пронајдени во Ланаркшир, еден во областа Голем Глазгов и еден во областа Клајд.Експертите сега ги следат ...
сите 653 | | | веќе видена

ГРАНИЦИТЕ НЕМА ДА СЕ ЗАТВОРААТ ПОРАДИ НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ Министерот за здравство Венко Филипче и членовите на Комисијата за заразни болести на ...
сите 363 | | | веќе видена

Како што информираше министерот за здравство, Венко Филипче, двајцата се стабилни, со полесни повреди и ќе бидат задржани на лекување на Клиниката за пластична ...
сите 509 | | | веќе видена

Три големи и неколку помали семејства ги загубија своите роднини во несреќата на автопатот Струма - татковци, мајки, браќа и сестри. Цели села во близина на ...
сите 137 | | | веќе видена

-Владата на Р. Бугарија го прифати нашето барање преносот од Софија до Скопје да се изврши со авион на Р. Бугарија, додека од меѓународниот аеродром Скопје, ...
сите 272 | | | веќе видена

Сопственикот на „Беса транс“ Беким Хаџиу во интервју за БНТ вели дека автобусот пред да замине од Турција поминал низ сервисна станица и се било во ред. Хаџиу ...
сите 252 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СРБИНКА ВРАБОТЕНА ВО ОКСФОРД ЗА ДЕЛТА СОЈОТ: Спасот е само вакцинација со две дози

Од:
До кого (е-маил):
Порака: