Украина усвои закон за автохтони народи, во кои не се вклучени Русите

Украинскиот парламент Врховна рада усвои вчера закон за автохтоните народи на Украина кој не ги вклучува Русите во таа категорија. Иницијативата за законот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба тврди дека Предлог-законот за автохтоните народи предложен од украинскиот претседател Зеленски е ...
| | веќе видена | слични

Останато

ВМРО-ДПМНЕ повикува на широк опозициски фронт и масовна излезност во вториот круг против власта. Коалицијата за „Обнова на Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 799 | | | веќе видена

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски, оцени дека локалните избори од првиот круг се успешни. Тој изјави дека одекот на локалните ...
сите 246 | | | веќе видена

Тивкото мнозинство одбра и неговиот избор громогласно одекна, власта во Охрид доби жестока изборна шлаканица од охриѓани затоа што им е доста од изневерени ...
сите 62 | | | веќе видена

ЗАЕВ УПАТИ ПИСМО ДО ЧЛЕНОВИТЕ Писмото на премиерот Зоран Заев испратено до членството на СДСМ два дена по од локалните избори, во кои владеачката партија ...
сите 200 | | | веќе видена

– Филозофијата на Зоран Заев е да украде во тек на четири години 100 милиони евра од народот, и после преку поткуп да врати 10 милиони евра назад кај народот, ...
сите 262 | | | веќе видена

Солзите и на албанката, и на македонката, и на турчинката како мајки, и на влаинката, и на србинката подеднакво болат, кога се збогуваат со своето дете кое го ...
сите 100 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ на денешната граѓанска трибина ‘‘Најдоброто за мојата општина ‘‘ пред арачиновци вети дека развојот на Арачиново ќе продолжи како и ...
сите 173 | | | веќе видена

Европскиот комесар Оливер Вархеји во Европскиот парламент (ЕП) изјави дека Европската унија нема да биде комплетна додека не го вклучи Западен Балкан, бидејќи ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Украина усвои закон за автохтони народи, во кои не се вклучени Русите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: