КОЛУМНА АН КЕПЕСКА: Македонците во процепот на едниот и другиот приод кон нацијата

Јованка КЕПЕСКА Продолжително, од пред Илинден 1903 година до денес, македонскиот приод за нацијата во научната мисла, изданијата и целокупната јавност, е ...
| | веќе видена | слични

1 Четири години се бореа против нелегалните урбанистички планови што ВМРО-ДПМНЕ ги носеше во четири саат сабајле и – се предадоа. СДСМ пак си пукаше во нога на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со јавното извинување на премиерот Заев за својата непромисленост што по грешка ja именувал националната фудбалска репрезентација како македонска, нацијата во ...
| | веќе видена | слични

Добро е што Соединетите Американски Држави одлучија својот „камбек“ на територијата на Западен Балкан да го направат од Македонија, од многу причини. Прво, ...
| | веќе видена | слични

Поради својата геополитичка и геостратешка позиција македонската територија и народ биле и ќе бидат предмет на опсервација, аспирација и цел на големите сили. ...
| | веќе видена | слични

Си седеше така Робин Моксон, сопственик на четири продавници за продажба и една за чадење риби во Лондон и си ја гледаше работата, кога ете ти ја секретарката ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Централната изборна комисија на СДСМ денеска утврди дека три од четирите кандидатури за иден претседател на СДСМ се целосни, соопшти Славјанка Петровска. ...
сите 527 | | | веќе видена

Луѓето кои претходно шиеја заштитни маски, почнаа да шијат и торби, откако цената на кесите скокна на 15 денари, со цел да се дестимулира нивната употреба. ...
сите 202 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози.Намалена видливост поради појава на магла од 100 – 150 метри има на планинскиот ...
сите 170 | | | веќе видена

Министерството за здравство испрати коригирано соопштение за состојбата со ковид во последните 24 часа. Според коригираните податоци, во последното деноноќие ...
сите 381 | | | веќе видена

Тој одговарајќи на прашање за тоа каков е неговиот став за тоа што Владата повторно го назначи Владо Бучковски за олеснувач во преговорите со Бугарија, рече ...
сите 113 | | | веќе видена

Поминаа 11 дена од сообраќајна несреќа во Бугарија, а криминалната и неспособна власт СДСМ – ДУИ молчат и ја прикриваат вистината за оваа голема трагедија во ...
сите 389 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КОЛУМНА АН КЕПЕСКА: Македонците во процепот на едниот и другиот приод кон нацијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: