Радев: Нашите сонародници во Северна Македонија очекуваат поактивна духовна размена со Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека Бугарите во Северна Македонија очекуваат поактивна културна, духовна и образовна размена со Бугарија.По средбата ...
| | веќе видена | слични

Историчарот Пламен Павлов од Бугарија го поистовети антибугаризмот, како што вели, во Македонија со антиевропеизам. „Антибугаризмот, кој е во основата на ...
| | веќе видена | слични

„Без никаков сомнеж, еден од приоритетите на словенечкото претседателство на Советот на ЕУ ќе биде проширувањето на ЕУ на Западен Балкан. Оваа интеграција е ...
| | веќе видена | слични

Со документот подготвен од 7 професори се бара политичките партии кои учествуваат на изборите во Бугарија да потврдат дека нема да отстапат од своите позиции ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Јулијан Ангелов, носител на листата на предизборната коалиција „Бугарски патриоти“ составена од десничарските партии ВМРО-БНД, Волја и НФСБ, ја нарече ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Бугарија Румен Радев се сретна со претставници на Центарот за култура „Иван Михаилов“ од Битола, јави дописникот на МИА од Софија. Тој изјави ...
| | веќе видена | слични

Останато

Досега во САД биле тестирани позитивни 1,9 милиони деца на возраст од 5 до 11 години, 8.300 биле хоспитализирани, а една третина од нив починале Независното ...
сите 830 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими членовите на заедничкиот интердисциплинарен комитет на експерти за историски, археолошки и образовни прашања ...
сите 190 | | | веќе видена

Кандидатот за градоначалник на Гевгелија од ВМРО-ДПМНЕ, Андон Сарамандов, им се заблагодари на граѓаните за огромната поддршка којашто прудонесе за убедливата ...
сите 79 | | | веќе видена

Независниот кандидат за градоначалник на општина Куманово Максим Димитриевски, во денешното гостување во емисијата „Став“ на локалната ТВ Плус потенцираше дека ...
сите 163 | | | веќе видена

Изгореа бараките на поранешниот суд за прекршоци, а пожарот го зафати и соседниот хотел. Пожарникарите имаа проблем да најдат хидранти за да повлечат вода. ...
сите 71 | | | веќе видена

Анкетите играат важна улога во изборните процеси, па така беше и на овие локални избори. Една работа како да станува пракса која не се поправа. Обично анкетите ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Радев: Нашите сонародници во Северна Македонија очекуваат поактивна духовна размена со Бугарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: