КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: Бугарско-северниот јазик на португалската бирократка!


Дарко ЈАНЕВСКИ Ете, се воскрена возбудено од Португалката и младо и старо, и комуњари и вмровци, и бањати и небањати, и шарени и полушарени, и сдсмовските ...
| | веќе видена | слични

(Отворено писмо до Ана Пола Закаријаш, државна секретарка на Португалија за европски прашања) Да. Токму така. Не чудете се, португалска и европска госпоѓо Ана ...
| | веќе видена | слични

По Резолуцијата за заштита на црвените идентитетски линии во спорот со Бугарија, предложена од ВМРО-ДМПНЕ, во јавноста веќе се појавија и ставови на повеќе ...
| | веќе видена | слични

Донесено од 10-та Национална конференција на ОМО „Илинден“-Пирин Во врска со дискриминацијата на која е подложено македонското малцинство во Бугарија и ...
| | веќе видена | слични

Нашите деца не можат да го учат својот јазик, историја и култура во училиштата, но се принудени да научат дека нивниот народ не постои и да слушаат во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Преговорите за влез на Алтернатива во Владата се при крај. Најверојатно наредната недела лидерите на политичките партии ќе го објават и договорот што се ...
сите 475 | | | веќе видена

Сите оние што биле во високоризичен контакт со лице потенцијално заразено со омикрон-сојот на коронавирусот во Словенија ќе мора да бидат во карантин. ...
сите 629 | | | веќе видена

Во интервју за Ројтерс Некст, Сума Сваминатан рече дека е невозможно да се предвиди дали омикрон ќе стане доминантна варијанта на коронавирусот.– Треба да ...
сите 434 | | | веќе видена

Според АМСМ, сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловозиИнтензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските ...
сите 152 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација, Благоја Милевски, рече дека Македонија не е аутсајдер на натпреварот против Италија откако беа објавени резултатите ...
сите 134 | | | веќе видена

Организаторот на доделувањето на Златната топка, за момент сакаше да ја избрка жена му на Лионел Меси, Анонела додека се сликаа со децата, но, фудбалерот не го ...
сите 250 | | | веќе видена

ДОНЕСЕНИ СЕ ТЕЛАТА НА ЗАГИНАТИТЕ Со државно-воена церемонија, денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје беше организиран пречек на посмртните останки на ...
сите 231 | | | веќе видена

-Ахмети и Груби знаат дека никогаш нема да имаат уценет политичар како Заев, кој за да ја спаси својата политичка кариера, ќе потпише било каков договор. ...
сите 102 | | | веќе видена

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со 2 декември. За вакцинирани, ...
сите 217 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: Бугарско-северниот јазик на португалската бирократка!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: