Целосен договор со Бугарија е можен во септември, но за тоа е потребно зелено светло за преговори


Целосен договор со Бугарија треба да има три компоненти – билатерално дефиниран патоказ, португалскиот предлог за неговата позиција во европскиот процес и ...
| | веќе видена | слични
8 копии
2 копии

Без национален консензус поставен на сигурни позиции од кои Македонија нема да отстапи, е невозможно да се оди на преговори со Бугарија. Цивилизациски преседан ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Австрија, Александер Шаленберг, во интервју за “360 степени” , вели дека на последните состаноци на ЕУ имало „растечка ...
| | веќе видена | слични

Во интервју за „360 степени“, европратеничката од опозициската левица на Словенија, Тања Фајон, вели дека ја разбира фрустрацијата на луѓето во Македонија, па ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ја разбирам фрустрацијата на луѓето во Македонија, па дури и во Албанија или во Косово, бидејќи се дадоа многу ветувања, но државите се уште го чекаат следниот ...
| | веќе видена | слични

Бугарија е спремна преговарачкиот процес со Албанија да започне веднаш, а што се однесува до Македонија, техничката Влада се повикува на Декларацијата на ...
| | веќе видена | слични

„Би било стратешка грешка Балканот да заостанува во процесот на европска интеграција. Ова е продолжение на политиката што ја водеше Бугарија за време на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Оставка по неуспешен референдум, оставка ако не добиеме датум од ЕУ, оставка ако... Ова се само дел од оставките кои досега (не) ги поднел премиерот Зоран ...
сите 226 | | | веќе видена

Откако Алек Болдвин случајно ја уби камерманката на снимањето на филмот „Рѓа“, српскиот глумец Милош Биковиќ раскажа за инцидент што неодамна се случил на ...
сите 181 | | | веќе видена

Над девет милијарди евра се ставени на маса преку ЕУ фондовите за земјите од регионот - пари кои меѓу другото може да се искористат за зајакнување и раст на ...
сите 316 | | | веќе видена

Андреја Стојковски, ПРЕСПА Институт во Студио 10 рече дека оставката на Ѓорѓиев од мешовитата комисија ќе влијае на ситуацијата и сомнежот ќе остане дали и во ...
сите 199 | | | веќе видена

ДИК се пишмани и само по еден ден ја укина одлуката за важечки да се сметаат и ливчињата на кои нема печат од Избирачкиот одбор. Државната изборна комисија по ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Целосен договор со Бугарија е можен во септември, но за тоа е потребно зелено светло за преговори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: