Целосен договор со Бугарија е можен во септември, но потребно е зелено светло за преговори


Таков договор е можен во септември годинава, според шефот на дипломатијата Бујар Османи, но за тоа е потребно во наредниот период да се продолжи, така што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Без национален консензус поставен на сигурни позиции од кои Македонија нема да отстапи, е невозможно да се оди на преговори со Бугарија. Цивилизациски преседан ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Австрија, Александер Шаленберг, во интервју за “360 степени” , вели дека на последните состаноци на ЕУ имало „растечка ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарија е спремна преговарачкиот процес со Албанија да започне веднаш, а што се однесува до Македонија, техничката Влада се повикува на Декларацијата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарија знае дека мора да има компромис. Треба да се најде решение кое ќе ги земе во предвид сите црвени лини, вели за 24 вести еврокомесарот за буџет за ...
| | веќе видена | слични

„Би било стратешка грешка Балканот да заостанува во процесот на европска интеграција. Ова е продолжение на политиката што ја водеше Бугарија за време на ...
| | веќе видена | слични

Договорот од Преспа е пример за тоа како треба да се решаваат конфликтите и проблемите, порачаа голем број европски дипломати и државници од регионот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во интервју за неделната емисија за меѓународна политика „Во саботата 150“ на БНР, словенечкиот амбасадор во Бугарија, Анжеј Франгес, коментираше дека ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Разговорот, како што најави и бугарскиот претседател, треба да се случи на 8 јули, во четврток во рамки на самитот „Три мориња“. Но, колку новото словенечко ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Доколку локалните избори кои се одржаа пред точно една недела, односно на 17-ти октомври, беа парламентарни избори на кои граѓаните ќе избираа народни ...
сите 428 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори ќе го поддржи струшкиот кандидат на ДУИ, Рамиз Мерко за нов мандат во градот. Ова доаѓа ...
сите 272 | | | веќе видена

Институционалната поставеност и правната рамка на процесите за јавни набавки во Северна Македонија во голема мера се усогласени со законодавството на ЕУ, но ...
сите 376 | | | веќе видена

Актерот Алек Болдвин присуствуваше на приватна комеморација за Халина Хачинс, снимателката која случајно ја уби на снимањето на новиот филм, заедно со ...
сите 123 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Радовиш се сретна со граѓаните и со пензионерите, кои ги повика на 31 октомври обединети заедно да ја донесат ...
сите 118 | | | веќе видена

Од Кисела Вода испративме порака дека времето на неработниците и на оние што даваат лажни ветувања а ништо не исполнија од тоа што ветија, е завршено. Сега ќе ...
сите 328 | | | веќе видена

Одиме по граѓаните, тропаме по вратите, ја бараме нивната поддршка едноставно она кое што е потребно и покрај огромната предност на ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг ...
сите 55 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ објави дел од лицата за кои, како што претходно соопшти, има информации дека се дел од злосторничката група која давала наредби за тепање, убивање и ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Целосен договор со Бугарија е можен во септември, но потребно е зелено светло за преговори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: