Пендаровски: Во овој период Владата да се задржи на акциските соработки со Бугарија


Се додека Бугарија не направи политичка Влада и не конституира Парламент кој ќе има мандат од четири години, ние нема што да бараме од Софија, изјави ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Без национален консензус поставен на сигурни позиции од кои Македонија нема да отстапи, е невозможно да се оди на преговори со Бугарија. Цивилизациски преседан ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Австрија, Александер Шаленберг, во интервју за “360 степени” , вели дека на последните состаноци на ЕУ имало „растечка ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ во вчерашното интервју за ТВ21 во рамки на Преспа форумот истакна дека без одложување Европската Унија треба да ги ...
| | веќе видена | слични

Бугарија е спремна преговарачкиот процес со Албанија да започне веднаш, а што се однесува до Македонија, техничката Влада се повикува на Декларацијата на ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ во интервју за ТВ21 истакна дека и натаму постои сериозен скептицизам во однос на европската перспектива во сите ...
| | веќе видена | слични

Бугарија знае дека мора да има компромис. Треба да се најде решение кое ќе ги земе во предвид сите црвени лини, вели за 24 вести еврокомесарот за буџет за ...
| | веќе видена | слични

„Би било стратешка грешка Балканот да заостанува во процесот на европска интеграција. Ова е продолжение на политиката што ја водеше Бугарија за време на ...
| | веќе видена | слични

Договорот од Преспа е пример за тоа како треба да се решаваат конфликтите и проблемите, порачаа голем број европски дипломати и државници од регионот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Двајцата македонски фудбалери, Езѓан Алиоски и Кире Ристевски, заедно со голманот Столе Димитриевски, синоќа на арената „Тоше Проески“ во Скопје, го одбележаа ...
сите 231 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на вечерашниот предизборен митинг во Свети Николе упати повик до разочараните гласачи и тие кои досега ги ...
сите 527 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска ја предводеше владината делегација и заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи, со министерката за труд ...
сите 206 | | | веќе видена

Премиерот, Зоран Заев, денеска го прими алтернативниот министер за надворешни работи на Грција задолжен за европски прашања, Милтиадис Варвициотис, кој е во ...
сите 215 | | | веќе видена

Имавме визија да градиме соживот и еднаква грижа за секој граѓанин на државата не ги делиме граѓаните по ниту една основа, а Куманово е пример каде се гради ...
сите 416 | | | веќе видена

На фудбалското Светско првенство (СП) во 2022 година во Катар директно ќе се пласираат 10-те победници во квалификациските групи од Европа, а прва се пласира ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пендаровски: Во овој период Владата да се задржи на акциските соработки со Бугарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: