Парада на Гордоста за слободен простор „вон ѕидовите“

Кој е мотивот да се излезе на парада в сабота ? Зошто Парада на Гордоста ? Парадата е наше средство, метод за артикулирање на нашите политички цели во прилог ...
| | веќе видена | слични

Во Македонија, со години граѓанинот треба да се адаптира на бавната и непрофесионална администрација од која треба да бара „врски“ за да му биде завршена и ...
| | веќе видена | слични

Во Словенија неодамна се донесоа контроверзни законски измени кои го отежнуваат добивањето визи за странските студенти кои сакаат да студираат на некој од ...
| | веќе видена | слични

Угостителските објекти во земјава, имаат сериозен недостаток на кадар, од кој зависи нивното работење и опстојување. Пандемијата затвори многу локали, но исто ...
| | веќе видена | слични

Дупло пораснал бројот на предвремени раѓања во екот на пандемијата кај трудниците заболени од ковид-19, а нараснала и смртноста кај тие бебиња. Ова го покажало ...
| | веќе видена | слични

Првпат од прогласувањето на Галичица за Национален парк во 1958 година и првпат од осамостојувањето, македонските граѓани добиваат ново природно подрачје со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Управувањето со дивите депонии, немањето урбанистички планови, недостигот на инспекциски надзор, недоволниот ангажман на Министерството за внатрешни работи и ...
| | веќе видена | слични

Анализата на различните сценарија за климатски промени за земјата покажува дека просечната годишна температура ќе се зголеми за 1,0 степен Целзиусов до 2025 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште ...
сите 578 | | | веќе видена

Најверојатно утре Кривичниот совет ќе одлучува за притворот на 22-годишниот Јордан Ѓорѓиев, кој ја прегази 24-годишната Викторија на пешачки премин на ...
сите 168 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид соопштија дека ја осудуваат хајката што се води против градоначалникот Пецаков, а властите молчат за премиерот Ковачевски. Од таму велат ...
сите 202 | | | веќе видена

Податоците добиени од анкетата на Сојузот на наставници од Ниш покажуваат дека над 800 ученици и околу 200 наставници во 44 училишта во Ниш се заразени со ...
сите 147 | | | веќе видена

Претседателот на ГЕРБ и поранешен бугарски премиер Бојко Борисов на премиерот Димитар Ковачевски му порачал веднаш да ги решат тешките прашања и да не ја ...
сите 457 | | | веќе видена

Денес имаме средба со претставници на т.н. Млади европски амбасадори, тоа е една исклучително талентирана група на млади луѓе од Македонија, вкупно 120 се ...
сите 353 | | | веќе видена

Хрватскиот пејач Тони Цетински на овој ден се присети на својот драг колега која прерано почина. Тоше Проески денеска би наполнил 41 година, а по тој повод ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Парада на Гордоста за слободен простор „вон ѕидовите“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: