Радев: Само дијалогот со Бугарија ќе го забрза патот на Скопје кон ЕУ


Претседателот на Бугарија Румен Радев денеска нагласи дека брзото движење на Република Северна Македонија кон ЕУ зависи само од дијалогот со Бугарија. – Време ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Претседателот на Бугарија Румен Радев се сретна со претставници на Центарот за култура „Иван Михаилов“ од Битола, јави дописникот на МИА од Софија. Тој изјави ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека Бугарите во Северна Македонија очекуваат поактивна културна, духовна и образовна размена со Бугарија.По средбата ...
| | веќе видена | слични

Тој изјави дека „македонските Бугари Македонија очекуваат поактивна културна, духовна и образовна размена со Бугарија". По средбата со претставниците на ...
| | веќе видена | слични

Нашите сонародници во Република Северна Македонија очекуваат многу поактивна културна, духовна и образовна размена со Бугарија. На средба со претставници на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонските и бугарските аналитичари со различна оценка за ставот на Пендаровски дека петте точки се маркетинг од бугарска страна. Преговорите се непознаница ...
| | веќе видена | слични

Оптимистичките очекувања дека целосен договор со Бугарија е можен до септември ако официјална Софија даде гаранција дека ќе го тргне ветото не се невозможни но ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Целосен договор со Бугарија треба да има три компоненти – билатерално дефиниран патоказ, португалскиот предлог за неговата позиција во европскиот процес и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

- Политичар кој се плаши од својот народ треба веднаш да се спакува и да ја напушти политиката. Лидерство се покажува и во добри и во лоши моменти. ...
сите 19 | | | веќе видена

Во Италија досега со двете дози на вакцина се вакцинирани 60 проценти од граѓаните над 12 годишна возраст, а планот на власта е да постигне 80 проценти ...
сите 392 | | | веќе видена

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, на изборната конференција на СДСМ Охрид, по која општинската организација доби нов претседател и ново ...
сите 155 | | | веќе видена

„Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан" создава многу можности за подобар живот на ...
сите 291 | | | веќе видена

Во големиот шумски пожар што избувна на Пелопонез кај Патра, пет лица се повредени, а десетина куќи се изгорени, соопшти грчката цивилна заштита. Повредените ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Радев: Само дијалогот со Бугарија ќе го забрза патот на Скопје кон ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: