Биљали: Не верувам дека Бугарија има сила самостојно да стави вето


Универзитетскиот професор Мерсел Биљали се сомнева дека некој во ЕУ ѝ дава поддршка на Бугарија да ја блокира Македонија: „Не верувам дека бугарската страна во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарскиот европратеник, Ангел Џамбаски, коментира дека изјавата на португалската министерка, Ана Паула Закаријаш, во врска со спорот меѓу Бугарија и ...
| | веќе видена | слични

Прашањето за јазикот не е само одбрана на македонскиот, туку и на европскиот идентитет, порача Никола Димитров. Според Османи, португалскиот предлог останува ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Ние не влегуваме во никакви замки поврзани со македонскиот јазик или македонскиот идентитет, тоа го повторив повеќе пати, го кажаа и министерот за надворешни ...
| | веќе видена | слични

Нема универзален рецепт за градење доверба, таа се заслужува, и треба да се исполнат обврските да почнат разговорите, изјави специјалниот претставник на САД за ...
| | веќе видена | слични

Собранискиот спикер Џафери го прекршил уставот на државата и треба да се изјасни зошто говорел на албански јазик во Европскиот Парламент вели судијката ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Согласно предлогот на португалското претседателство со ЕУ за решавање на прашањето со Бугарија, а којшто се однесува на јазикот, е тоа прашање да се реши со ...
| | веќе видена | слични

„Останува во преговарачката рамка сегашниот предлог на комисијата додека на самата Владина конференција Бугарија би дала своја унилатерална изјава со свои ...
| | веќе видена | слични

Неприкосновено право на секој народ е правото на самоопределување и да го одбере јазикот на кој зборува. Тоа е право на луѓето што живеат тука, а не на друга ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на прес конференција изјави дека и натаму останува предлогот прашањето за јазикот да се реши со две ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев денеска ја предводеше владината делегација и заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи, со министерката за труд ...
сите 206 | | | веќе видена

Аријан Адеми незгодно се повреди по еден непријатен и несреќен дуел кој го имаше со Каи Хаверц, а иако првичните прогнози не беа загрижувачки, деталните ...
сите 125 | | | веќе видена

Претседателот на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија на денешната граѓанска трибина ‘‘Најдоброто за мојата општина ‘‘ пред арачиновци вети дека развојот ...
сите 236 | | | веќе видена

Времето во земјава ќе биде претежно облачно, претпладне со повремен локален дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Утринската температура ќе се движи ...
сите 260 | | | веќе видена

Сакам да се обратам до земјоделците, до работниот народ на Македонија , луѓето кои заслужуваат многу повеќе почит и повеќе поддршка од Македонија. Не и ...
сите 325 | | | веќе видена

Природен чекор е Западниот Балкан да биде дел од Европската Унија, која пак мора да покаже повеќе ентузијазам за процесот на проширување. Ако Европа сака ...
сите 197 | | | веќе видена

Ние имаме држава, но немаме колективни успеси. Ние денес имаме соништа, но имаме власт која го ограничува индивидуалниот потенцијал да стане колективна победа. ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Биљали: Не верувам дека Бугарија има сила самостојно да стави вето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: