Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини „Синовак“, утре уште 100.000 „Фајзер“

Нова донација на вакцини утре стигнува во земјата. Хрватска и дава на Македонија 10 000 дози од Астра Зенека кои согласно регулативата ќе бидат за постари од ...
| | веќе видена | слични

По три месечен застој, од следната недела продолжува доставата на 200.000 вакцини руски „Спутник“, најави Министерот Венко Филипче. По 3.000 дози што ги ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Македонија ќе добие уште една донација на вакцини од Хрватска. Десет илјади дози од Астра Зенека ќе пристигнат утре од Загреб. Следната недела се очекува да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сите пациенти со спинална мускулна атрофија кај нас се покриени со терапија. Со последната набавка на лекот, од страна на Министерството за здравство сите ...
| | веќе видена | слични

Епидемилошката слика е прилично стабилна и попуштањето на мерките се должи на олабавувањето, генерално на сите мерки. Нашиот став е да се оди во тој правец, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Имаме најава дека в петок ќе стигнат 10.000 вакцини на „Астра Зенека“, донација од Хрватска. Во текот на наредната недела се очекува да стигнат и 10.000 ...
| | веќе видена | слични

По 3.000 дози што ги добивме во март, следната пратка ќе биде 10.000. Дополнително, залихите на „АстраЗенека“, наменети за повозрасните граѓани, ќе се ...
| | веќе видена | слични

Mерките и натаму ќе се олабавуваат, бидејќи тоа го дозволува епидемиолошката состојба. Но ако има промени ќе воведеме некакви рестрикции, изјави денеска ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денешната одлука на судот за 27 април е темпирана и планирана прeсуда која има за цел да создава страв кај политичките непријатели на Зоран Заев и целосно ја ...
сите 132 | | | веќе видена

Зголемен е бројот на повици во Службата за Итна медицинска помош во Скопје, а екипите од изутрината, досега, интервенираа кај 30 случаи. Граѓаните кои бараат ...
сите 121 | | | веќе видена

Припадниците од Вториот баталјон од касарната Јане Сандански од Штип од рано утрото активно се вклучени во гаснење на пожарот во близина на шумскиот појс ...
сите 304 | | | веќе видена

Централна свеченост по повод честувањето на Илинден во Крушево. Свеченоста започна со полагање свежо цвеќе од претседателот Стево Пендаровски и бројни ...
сите 188 | | | веќе видена

Невладината организација Движење за демократија (ДД) одржа денеска симболична акција пред амбасадата на Албанија во Косово против иницијативата „Отворен ...
сите 381 | | | веќе видена

Можни се нови ограничувања на есен, но само за невакцинирани Министерот за здравство Венко Филипче, изјави дека голем удел во бројот на новозаразени со вирусот ...
сите 256 | | | веќе видена

Скопје и Тетово се градовите во кои бројот на новозаразени со коронавирусот и натаму расте. Според вчерашната статистика, од 54 новорегистирнани случаи од ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини „Синовак“, утре уште 100.000 „Фајзер“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: