Над 180.000 граѓани кои се пријавиле за вакцинација а не добиле термин, ќе бидат вакцинирани во следните 20 дена


Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во земјава.Од Министерството ...
| | веќе видена | слични

По три месечен застој, од следната недела продолжува доставата на 200.000 вакцини руски „Спутник“, најави Министерот Венко Филипче. По 3.000 дози што ги ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Македонија ќе добие уште една донација на вакцини од Хрватска. Десет илјади дози од Астра Зенека ќе пристигнат утре од Загреб. Следната недела се очекува да ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Епидемилошката слика е прилично стабилна и попуштањето на мерките се должи на олабавувањето, генерално на сите мерки. Нашиот став е да се оди во тој правец, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Имаме најава дека в петок ќе стигнат 10.000 вакцини на „Астра Зенека“, донација од Хрватска. Во текот на наредната недела се очекува да стигнат и 10.000 ...
| | веќе видена | слични

По 3.000 дози што ги добивме во март, следната пратка ќе биде 10.000. Дополнително, залихите на „АстраЗенека“, наменети за повозрасните граѓани, ќе се ...
| | веќе видена | слични

Mерките и натаму ќе се олабавуваат, бидејќи тоа го дозволува епидемиолошката состојба. Но ако има промени ќе воведеме некакви рестрикции, изјави денеска ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пред неколку години ја преземавме обврската, како Министерство за здравство да се грижиме за здравствената состојба на затворениците преку тоа што лекарите и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предлог-резолуцијата за утврдување на македонските државни позиции во контекст на блокадите на европските интеграции, поднесен од пратеничката група на ...
сите 364 | | | веќе видена

Судијата Илија Трпков кој ги осуди т.н организатори на настаните од „27 април по втор пат повеќе верува на зборовите на Александар Василевски-Нинџа отколку на ...
сите 236 | | | веќе видена

Во пораст е бројот на заболени од Ковид-19 во државава. Податоците што ги објави вчера Институтот за јавно здравје за претходното деноноќие покажуваат дека при ...
сите 481 | | | веќе видена

По појавата на делта-сојот во Србија, тамошните експерти предупредуваат дека епидемијата ќе зададе уште еден „удар“, а според пишувањето на Б92, се чини дека ...
сите 459 | | | веќе видена

Измените на Изборниот закон на предлог на група пратеници влегоа во собраниска процедура. тие, освен препораките на ОБСЕ/ОДИХР , содржат и компромисен предлог ...
сите 143 | | | веќе видена

Северна Македонија, Албанија и Србија ќе промовираат сопствена зона за слободно движење и бизнис, соочени со одложување на членството во ЕУ, оценува лондонски ...
сите 259 | | | веќе видена

Се водат низа постапки за злоупотреби на положбата против пратеници, министри, директори и членови на надзорни и управни одбори што се дел од првиот ешалон на ...
сите 213 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Над 180.000 граѓани кои се пријавиле за вакцинација а не добиле термин, ќе бидат вакцинирани во следните 20 дена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: