Сијарто: Бугарија да дозволи преговори на Македонија со ЕУ, проблемот може да се решава паралелно


Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто за време на посетата на Македонија во Штип изјави дека тоа што го бараат е Бугарија да дозволи преговори ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев на маргините на Преспа форум дијалог ја прими генералната секретарка на Советот на Европа, Марија ...
| | веќе видена | слични

Заменик-помошникот државен секретар на САД за европски прашања Метју Палмер кажа дека македонската влада го искористи своето силно партнерство со Грција за да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и министерот за финансии Фатмир ...
| | веќе видена | слични

Поврзувањето на младите од регионот создава синергија која го забрзува процесот на интеграција на земјите од Западен Балкан во Европската Унија. Затоа, како ...
| | веќе видена | слични

Несомнено улогата на медиумите е од исклучително значење, тоа е неопходниот и круцијален линк во процесот на евроинтеграција, порача денеска министерот за ...
| | веќе видена | слични

Министерот за правда Бојан Маричиќ од првата панел-дискусија, „Преспа форум дијалог“ кажа дека е потребно поголема регионална соработка и обединување во ...
| | веќе видена | слични

„Слободното движење на стоките, слободна трговија со услугите, отстранување на пречките во трговијата со стоките и услугите, како рамка за поголеми олеснувања ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

– Ако бугарската влада на чело со Петков падна и покрај прифаќањето на бугарските услови, сосема оправдано се наметнува прашањето како треба да заврши владата ...
сите 290 | | | веќе видена

„Европската унија мора конечно да даде зелено светло за отворање на преговорите со Македонија и Албанија“, рече канцеларот Олаф Шолц во Бундестагот, ...
сите 320 | | | веќе видена

ЕУ мора да даде зелено светло за Северна Македонија и Албанија, изјави денеска пред Бундестагот германскиот канцелар Олаф Шолц, прогнозирајќи дека утрешниот ...
сите 616 | | | веќе видена

Човекот кој велеше дека има план на власт да остане дванаесет години, по се изгледа нема да ги дочека ни првите дванаесет месеци.Димитар Ковачевски – Таче, ...
сите 255 | | | веќе видена

Како што најави првиот човек на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски, договорите со БЕГ, компанијата која ги имаше лиценците за снабдување на ...
сите 109 | | | веќе видена

Во текот на изминатото деноноќие, руските воздушни сили неутрализирале 500 украински борци, соопштија во средата во руското министерство за одбрана, а ...
сите 124 | | | веќе видена

Незадоволни граѓани се собраа пред Владата. Активисти, експерти, сите оние кои не се согласуваат со францускиот предлог кој предвидува менување на историјата ...
сите 359 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сијарто: Бугарија да дозволи преговори на Македонија со ЕУ, проблемот може да се решава паралелно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: