Маричиќ: Бугарија не блокира бидејќи ЕУ сакаше да го преведе целото европско законодавство на македонски јазик


„Причината за реакцијата на Бугарија е предлогот на ЕУ целото европско законодавство да се преведе на македонски јазик. Тоа беше нашата битка, интерес на ...
| | веќе видена | слични

Шефот на државата Стево Пендаровски смета дека Северна Македонија нема морално право да бара Албанија да не се одвојува во процесот на проширување на ЕУ, ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Нема ништо од ветувањето на Заев за европска иднина, Македонија се брани во Брисел, а не со коленичење во Софија. Додека претседателот Христијан Мицкоски го ...
| | веќе видена | слични

Нема ништо од ветувањето на Заев за европска иднина, Македонија се брани во Брисел, а не со коленичење во Софија, се истакнува во денешното соопштение од ...
| | веќе видена | слични

Македонските и бугарските аналитичари со различна оценка за ставот на Пендаровски дека петте точки се маркетинг од бугарска страна. Преговорите се непознаница ...
| | веќе видена | слични

За жал, ќе мораме да одиме со одредени видови на еколошки такси, изјави претседателот Стево Пендаровски синоќа во централниот дневник на ТВ „Сител“, запрашан ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на гостувањето во централниот дневник на телевизија „Сител“, запрашан дали ќе го потпише законот за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Се додека Бугарија не направи политичка Влада и не конституира Парламент кој ќе има мандат од четири години, ние нема што да бараме од Софија, изјави ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Петте барања до Македонија кои ги објави бугарското МНР не се ништо друго туку маркетиншки трик , смета претседателот Пендаровски. Вистинската пречка за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Германските форензичари со својата опрема пристигнаа денеска во опожарената тетовска модуларна болница во која загинаа 14 луѓе, а 12 пациенти се повредени. Тие ...
сите 687 | | | веќе видена

Државниот здравствен и санитарен инспекторат смее и може да постапува исклучиво по наредба на Јавен Обвинител. Исто е и за модуларната болница во Тетово -рече ...
сите 791 | | | веќе видена

Денеска, во просториите на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, министерот Арјанит Хоџа одржа состанок со претстaвници на винарските ...
сите 143 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи соопшти дека согласно Одлуката на Владата за тридневна жалост во знак на почит кон жртвите од трагичниот пожар во ...
сите 127 | | | веќе видена

Претседателот, Стево Пендаровски, во своето обраќање на централната свеченост по повод 30-годишнината од независноста, истакна дека самостојноста не ни е ...
сите 80 | | | веќе видена

Од почетокот на пандемијата со ковид-19 до 12 септември во Македонија се регистирани 6.277 смртни случаи. Од нив 31 здравствен работник ја загуби битката со ...
сите 237 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи вчера спроведе зајакната акциска контрола на територијата на земјава за санкционирање на возила кои се движат со брзина ...
сите 216 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маричиќ: Бугарија не блокира бидејќи ЕУ сакаше да го преведе целото европско законодавство на македонски јазик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: