Филипче очекува до крајот на летото да постигнеме колективен имунитет


Вакцините „Синовак“ чие пристигнување се најавуваше со месеци и кои во неделата пристигнаа во Македонија чекаат одобрение од Агенцијата за лекови за да може да ...
| | веќе видена | слични

Ако продолжи стабилната епидемиолошка ситуација во земјава, до крајот на август би требало да се прогласи крај на епидемијата, изјави завчера министерот за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Граѓаните ќе добиваат сертификат доколку прележале Ковид-19 во последните девет месеци и се регистрирни како позитивни случаи во Националниот систем. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Денеска и утре во Албанија се „отворени денови“ за вакцинација на популацијата над 18 години. На порталот e-Albania во изминатите два дена се пријавиле над ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мал е процентот на оние кои ја имале првата алфа варијанта на коронавирусот да се заразат со нова делта варијанта бидејќи студиите што се достапни покажуваат ...
| | веќе видена | слични

„Сигурен 100% ефикасен третман се уште немаме, но имаме некои јасни ставови за тоа дека вакцинацијата е најдобриот пристап во справување со епидемијата“ - рече ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа 44 граѓани од Авганистан, односно од организацијата „Тиркиз моунтејн“ (Тurquoise Мountаin). Овие лица се ...
сите 80 | | | веќе видена

Во вечерашното гостување во Тема на денот во Централниот дневник на Сител поранешниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски вели несомнено е дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ...
сите 178 | | | веќе видена

Денес во билтенот на Министерството за здравство, најмладиот починат од коронавирусот е 30 годишен пациент од Валандово. Пријавени се 12 починати лица: 10 ...
сите 362 | | | веќе видена

Скопјанец ја оставил вратата од домот отклучена, пo што двајца насилници упаднале и го истепале. Насилниците упаднале во домот во скопското село Идризово и ...
сите 161 | | | веќе видена

Хрватскиот епидемиолог од Заводот за јавно здравство, Ива Пем Новосел, гостуваше во ХРТ каде зборуваше за состојбата со коронавирусот. Таа вели дека и ...
сите 174 | | | веќе видена

Северна Македонија е првата земја што што се појавува, при пребарување за смртноста од КОВИД 19. Земјава е на врвот на сите листи по бројката на починати. Тоа ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Филипче очекува до крајот на летото да постигнеме колективен имунитет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: