Национални шуми бараат ребаланс на буџетот за заштита од Боров четник во прилепско-битолскиот, кумановскиот, кочанскиот, светиниколскиот и штипскиот регион

Прилепско-битолскиот, кумановскиот, кочанскиот, светиниколскиот и штипскиот регион се најзагрозени од боровиот четник, кој има зафатено неколку илјади хектари ...
| | веќе видена | слични

Во услови на климатски промени, исправени пред предизвикот да ја зачуваме животната средина и да имаме чиста вода за пиење, за екологистите нема дилема дека ...
| | веќе видена | слични

Кој е мотивот да се излезе на парада в сабота ? Зошто Парада на Гордоста ? Парадата е наше средство, метод за артикулирање на нашите политички цели во прилог ...
| | веќе видена | слични

Научниците некогаш сметале дека Амазон, најголемата и најбиодиверзитетска тропска шума во светот која се протега во девет земји, има нескротлива, непроменета, ...
| | веќе видена | слични

Чистење на дивите депонии, спречување на нелегалната сеча, но и наплата на влезници од посетителите и воведување такси за економски активности. Тоа се дел од ...
| | веќе видена | слични

Диви депонии, нелегални градби и сеча на шумите се децениска болна страна на Шарпланина. Според познавачите, ред на оваа стихија би се воспоставил со нејзиното ...
| | веќе видена | слични

Останато

Германската метеоролошка служба предупредува декавикендов може да се очекуваат обилни врнежи од дожд во областите кои веќе беа погодени од големи поплави. Се ...
сите 363 | | | веќе видена

Некогаш специјален јавен обвинител, денеска затвореник - Катица Јанева е спроведена во „Идризово“на отслужување на седумгодишна затворска казна за случајот ...
сите 96 | | | веќе видена

Целта поради која го носиме законот за работни односи со кој се дефинира дека недела е ден за одмор се работниците и работничките права. Работниците се ...
сите 101 | | | веќе видена

Продолжуваме со европеизација на С. Македонија, а кога ЕУ ќе реши да ни испорача почеток на преговори, бидејќи тоа го заслужуваме, можат да ни се јават, објави ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Национални шуми бараат ребаланс на буџетот за заштита од Боров четник во прилепско-битолскиот, кумановскиот, кочанскиот, светиниколскиот и штипскиот регион

Од:
До кого (е-маил):
Порака: