Индискиот сој потврден кај уште едно лице во земјава


Српскиот епидемиолог Предраг Кон предупреди дека за време на екстремна топлина во затворени простории, како што се трговски центри и сите други места што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Активноста на вирусот се намалува, но тоа што загрижува е Велика Британија. Ако кај кинескиот сој беше еден да зарази тројца, кај иднискиот е да зарази петмина ...
| | веќе видена | слични

Во Србија засега нема доволно вакцинирани лица за колективен имунитет, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ. На панел дискусија во Белград на фармацевтската ...
| | веќе видена | слични

Епидемиолошката состојба е стабилна и нема опасност од нов бран на ширење на вирусот ниту пак од масовна појава на т.н. индиски сој кој е далеку повирулентен ...
| | веќе видена | слични

Ако ни се случи масовност на делта сојот, или т.н. индијски ковид, тешко дека македонскиот здравствен систем ќе го издржи тоа, предупредува доктор Злате ...
| | веќе видена | слични

Професорот од Техничкиот факултет во Битола д-р Дејан Трајковски на својот Фесјбук ги наведе трите причини поради кои е можно избувнување епидемија на Делта ...
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство Венко Филипче појасни дека за да се постигне колективен имунитет потребно е да се вакцинирани 60 до 70 проценти од населението. Во ...
| | веќе видена | слични

Научниците од областа на епидемиологијата и вирусологијата веќе ја проучуваат новата варијанта на корона вирусот C 37, или ламбда која се појави прв пат во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на македонскиот дел од комисијата за историја со Бугарија, Драги Ѓоргиев вели дека невозможно е да се среќаваат еднаш месечно со бугарските ...
сите 474 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште ...
сите 208 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид јавно ја осудува хајката којашто се води против градоначалникот Пецаков додека властите молчат за премиерот Ковачевски.Ја информираме ...
сите 204 | | | веќе видена

Најверојатно утре Кривичниот совет ќе одлучува за притворот на 22-годишниот Јордан Ѓорѓиев, кој ја прегази 24-годишната Викторија на пешачки премин на ...
сите 89 | | | веќе видена

Познатиот актер Жарко Димоски бил случаен сведок на трагичната несреќа која се случи синоќа, во која загина 24-годишна девојка од Радовиш, а нејзиниот дечко ...
сите 78 | | | веќе видена

Предвремените парламентарни избори се потреба повеќе на Македонија, отколку на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ кога и да има избори ќе победи, но Македонија не ...
сите 379 | | | веќе видена

Податоците добиени од анкетата на Сојузот на наставници од Ниш покажуваат дека над 800 ученици и околу 200 наставници во 44 училишта во Ниш се заразени со ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Индискиот сој потврден кај уште едно лице во земјава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: