ПРОФ. ТРАЈКОВСКИ: Моменталната ситуација за кратко време може да се претвори во кошмар


Професорот по теоретска механика, Дејан Трајковски, кој на дневна основа статистички ги следи сите официјални информации поврзани со коронавирусот, објави нова ...
| | веќе видена | слични

Српскиот епидемиолог Предраг Кон предупреди дека за време на екстремна топлина во затворени простории, како што се трговски центри и сите други места што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Активноста на вирусот се намалува, но тоа што загрижува е Велика Британија. Ако кај кинескиот сој беше еден да зарази тројца, кај иднискиот е да зарази петмина ...
| | веќе видена | слични

Во Србија засега нема доволно вакцинирани лица за колективен имунитет, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ. На панел дискусија во Белград на фармацевтската ...
| | веќе видена | слични

Ако ни се случи масовност на делта сојот, или т.н. индијски ковид, тешко дека македонскиот здравствен систем ќе го издржи тоа, предупредува доктор Злате ...
| | веќе видена | слични

Професорот од Техничкиот факултет во Битола д-р Дејан Трајковски на својот Фесјбук ги наведе трите причини поради кои е можно избувнување епидемија на Делта ...
| | веќе видена | слични

Научниците од областа на епидемиологијата и вирусологијата веќе ја проучуваат новата варијанта на корона вирусот C 37, или ламбда која се појави прв пат во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Доктор Ненад Лазаров преку својот Фејсбук профил предупредува дека се уште не е крај на пандемијата. -Т. н. делта варијанта на SARS-CoV-2 стана доминантна во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Прекинат бил погребот на девојчето од 20-тина години, на кое во моментот на избувнувањето на пожарот му била вршена реанимација. Станува збор за девојка со ...
сите 791 | | | веќе видена

Венко Филипче да имаше барем грам доблест досега ќе поднесеше неотповиклива оставка за трагедијата во Тетово со 14 загинати пациенти. Но овој човек ниту има ...
сите 279 | | | веќе видена

Првата група од 117 државјани на Авганистан, која пред неколку дена нашла засолниште на Косово, денеска треба да отпатува за Велика Британија, велат извори од ...
сите 104 | | | веќе видена

Денеска, во просториите на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, министерот Арјанит Хоџа одржа состанок со претстaвници на винарските ...
сите 139 | | | веќе видена

Германските експерти со својата опрема пристигнаа во опожарената модуларна болница за ковид-пациенти во Тетово, која на 8 септември пламна за неколку минути и ...
сите 260 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи соопшти дека согласно Одлуката на Владата за тридневна жалост во знак на почит кон жртвите од трагичниот пожар во ...
сите 127 | | | веќе видена

Од почетокот на пандемијата со ковид-19 до 12 септември во Македонија се регистирани 6.277 смртни случаи. Од нив 31 здравствен работник ја загуби битката со ...
сите 244 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПРОФ. ТРАЈКОВСКИ: Моменталната ситуација за кратко време може да се претвори во кошмар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: