Македонските историчари побарале наредниот состанок со нивните бугарски колеги да се оддржи во октомври


Следниот состанок на Комисијата за историски прашања меѓу Бугарија и Република Македонија ќе се одржи во октомври. Тоа е по барање на македонската страна, ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Патот по кој треба да работи Македонија е дека Бугарија со блокадата ја поткопува европската архитектура. Апсурдноста на „билатералниот проблем“ да се решава и ...
| | веќе видена | слични

Ни премиерот Зоран Заев, ниту некој од Владата, ниту специјалниот пратеник Владо Бучковски во овој момент не треба да се одат во Бугарија, затоа што таму се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стојан Андов, поранешниот претседател на Собранието и искусен политичар му порача на премиерот Зоран Заев и на Владата дека во овој момент не треба да се оди ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ЕУ и САД треба да го следат речникот на Румен Радев и на другите бугарски националисти, кои од тврдењата за „непочитување на Договорот“ од македонска страна и ...
| | веќе видена | слични

Професорот Љубомир Цуцуловски на социјалните мрежи реагираше на најновите информации дека ќе се отвори повторно Уставот. Не е тефтер. Крајно време е Заев, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Политиката не може да се меша со историјата, ниту нешто да смени. За да се гради пријателство и добри односи, треба да се изгради и пријателски амбиент. Ако ...
сите 121 | | | веќе видена

Мене ми се потребни влезните информации од извештајот, за да можам мирно да спијам и слободно да ја донесам и оправдам одлуката, без разлика дали е оставка и ...
сите 294 | | | веќе видена

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров објавил долго, детално објаснување за неговата подготовка за нападот, во кое тој тврди дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи за време на посетата на Њујорк во рамките на неговото учество на 76 заседание на Генералното Собрание, го посети ...
сите 141 | | | веќе видена

Разбираме дека е уплашен, дека го чека казната од граѓаните, но по дебаклот што му се случи на ТВ дуелот, на Мицкоски не му се доволни ниту 10 интервјуа за да ...
сите 243 | | | веќе видена

Верувам дека преку дијалог и разговор заедно, можеме да бидеме повеќе од помош, отколку како во минатото пред 10-15 години, кога лидерите беа поодалечени. ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонските историчари побарале наредниот состанок со нивните бугарски колеги да се оддржи во октомври

Од:
До кого (е-маил):
Порака: