Заев и Кривокапиќ ветуваат интензивирање на соработката меѓу Скопје и Подгорица на Македонија и Црна Гора ќе се интензивира уште повеќе Скопје, 18 јуни 2021 (МИА) – Премиерот Зоран Заев ја заврши работната агенда од Самитот на Западен Балкан во Виена со билатерална средба со црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ. Двајцата премиери, соопшти владината прес-служба, ги потенцираа извонредното пријателство меѓу двете земји и подготвеноста за безрезервна меѓусебна поддршка на сите полиња кои се од интерес на народите во Црна Гора и Северна Македонија. Заев и Кривокапиќ изразија заложби за искористување на сите можности за интензивирање на економската соработка и за олеснување на регионалната мобилност на граѓаните, услугите и стоките. На средбата се разговараше и за меѓусебно искористување на искуствата во секторските области од работата на Владите и институциите со цел обезбедување најбрзи и најефикасни услуги за граѓаните, стои во соопштението


Македонскиот премиер Зоран Заев ја заврши во саботата во австриската престолнина Виена работната агенда на самитот посветен на регионот на западен Балкан со ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Министерството за финансии и социјална работа на Црна Гора објави покана за учество на јавен тендер за продажба на владиниот автомобил Мерцедес-Бенц, модел ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Министерството за финансии и социјална работа на Црна Гора објави покана за учество на јавно наддавање за продажба на автомобил „Мерцедес Бенц“, модел „Мајбах ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Тирана – По петнаесет месеци од првите два потврдени случаи со ковид-19, се чини Албанија се збогува со опасниот вирус. По ниските едноцифрени бројки на ...
| | веќе видена | слични

Српскиот член и претседавач на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик изјави дека сите пратеници во собранието на Црна Гора кои гласаа за ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ изјави денеска дека нема да потклекне пред притисокот на лидерите на коалицијата „За иднината на Црна Гора“, чија листа ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на партиите што го сочинуваат парламентарното мнозинство во Црна Гора ќе се состанат во четврток во 17 часот за да разговараат за понатамошните чекори ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека министерот за здравство, Веко Филипче, како и неговиот замени, Илир Хасани и двајцата директори на Клиничката болница ...
сите 330 | | | веќе видена

Сведоштва на луѓе кои ги изгубиле своите најблиски во Модуларната Болница во Тетово и однесувањето на здравствените лица со починатите и нивните блиски. Се ...
сите 616 | | | веќе видена

Сите директори во рамките на Министерството за надворешни работи до петокот, 9 септември, ја почнаа процедурата за стекнување со НАТО сертификат. На сите ...
сите 154 | | | веќе видена

Фокусирањето на зелената агенда, дигитализацијата и инвестирањето во човечкиот капитал се неопходни за обезбедување на одржлив раст. Користењето на дигиталното ...
сите 231 | | | веќе видена

Апсолутна невистина е дека помеѓу лозарите имало провокатори, водени од партиски мотиви, а уште пак помалку дека дури и градоначалникот на Кавадарци, Митко ...
сите 124 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 8 Септември, Денот на независноста, ги одликуваше Стојан Андов, прв претседател на првото повеќепартиско собрание и ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев и Кривокапиќ ветуваат интензивирање на соработката меѓу Скопје и Подгорица на Македонија и Црна Гора ќе се интензивира уште повеќе Скопје, 18 јуни 2021 (МИА) – Премиерот Зоран Заев ја заврши работната агенда од Самитот на Западен Балкан во Виена со билатерална средба со црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ. Двајцата премиери, соопшти владината прес-служба, ги потенцираа извонредното пријателство меѓу двете земји и подготвеноста за безрезервна меѓусебна поддршка на сите полиња кои се од интерес на народите во Црна Гора и Северна Македонија. Заев и Кривокапиќ изразија заложби за искористување на сите можности за интензивирање на економската соработка и за олеснување на регионалната мобилност на граѓаните, услугите и стоките. На средбата се разговараше и за меѓусебно искористување на искуствата во секторските области од работата на Владите и институциите со цел обезбедување најбрзи и најефикасни услуги за граѓаните, стои во соопштението

Од:
До кого (е-маил):
Порака: