Лана Бариќ – актерка, режисерка и сценарист: Имав потреба да раскажам приказна за една од нас, за жена што има своја борба што речиси никој не ја гледа


Лана Бариќ е една од најактивните хрватски филмски актерки во моментов. Неодамна беше прогласена за најдобра актерка на 4. ФЕСТ во Белград за улогата во ...
| | веќе видена | слични
2 копии
5 копии
2 копии

Во Крива Паланка на градскиот плоштад пред општинската зграда денеска почнува „Cinedays загревање – Европско патувачко кино под отворено небо“. Станува збор за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Фестивалот на европски филм „Синедејс“, по повод 20-годишното постоење, воведува нова програма „Синедејс загревање – Европско патувачко кино под отворено ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Буџетот за култура по пат на ребаланс да биде вратен на стапката пред пандемијата, но и да се вратат алтернативните извори на финансирање, нешто што е сосема ...
| | веќе видена | слични

Буџетот за филм преку ребалансот да биде вратен на стапката пред пандемијата, да се вратат алтернативните извори на финансирање и да се овозможат даночни ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Од денеска почнува третото издание на „Златна рамка“ – Денови на македонски филм во организација на Друштвото на филмски работници на Македонија и ќе трае три ...
| | веќе видена | слични

Краткиот игран филм „Северен пол“ на македонската режисерка Марија Апчевска влезе во селекцијата за Златна палма на престојниот 74. Кански фестивал. Ова е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што информира Автомотосојузот на Македонија, сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози .Од АМСМ предупредуваат дека ...
сите 121 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација, Благоја Милевски, рече дека Македонија не е аутсајдер на натпреварот против Италија откако беа објавени резултатите ...
сите 154 | | | веќе видена

Три големи и неколку помали семејства ги загубија своите роднини во несреќата на автопатот Струма - татковци, мајки, браќа и сестри. Цели села во близина на ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лана Бариќ – актерка, режисерка и сценарист: Имав потреба да раскажам приказна за една од нас, за жена што има своја борба што речиси никој не ја гледа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: