МНР на Бугарија: Условите за меѓувладина конференција со Скопје не се исполнети


Условите за одржување на меѓувладина конференција со Република Северна Македонија не се исполнети, соопшти бугарското Министерство за надворешни работи. ...
| | веќе видена | слични

„Бугарија се спротивстави на ’неверојатниот притисок’ од европските партнери да се одобри почетокот на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ“, ...
| | веќе видена | слични

Под притисок на Бугарија, проширувањето на Унијата и можноста Македонија да ги стартува преговирте воопшто не се тема на разговор на европските лидери. Пред ...
| | веќе видена | слични

„Време е сите да разберат дека забрзувањето на европската перспектива за нашата најблиска земја зависи само од ангажманот и резултатите од дијалогот со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Бугарија Румен Радев денеска нагласи дека брзото движење на Република Северна Македонија кон ЕУ зависи само од дијалогот со Бугарија. -Време е ...
| | веќе видена | слични

Шефот на бугарската држава во Брисел изјави дека не попуштиле на силниот притисок од европските партнери. Порача дека европската перспектива на Скопје зависи ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот претседател Румен Радев, пред почетокот на Европскиот совет пред новинарите се пофали дека во последен момент успеале да ја тргнат точката за ...
| | веќе видена | слични

По се изгледа дека ветото станува тренд на Балканот. Откако Бугарија стави вето за Македонија за почеток на преговорите со ЕУ сега истото го најавува Хрватска ...
| | веќе видена | слични

Одважно и со нескриена доза на триумфализам, бугарскиот претседател Румен Радев дојде на Самитот на лидерите на Европската Унија во Брисел. Веднаш потренцираше ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

- Политичар кој се плаши од својот народ треба веднаш да се спакува и да ја напушти политиката. Лидерство се покажува и во добри и во лоши моменти. ...
сите 19 | | | веќе видена

Во Италија досега со двете дози на вакцина се вакцинирани 60 проценти од граѓаните над 12 годишна возраст, а планот на власта е да постигне 80 проценти ...
сите 392 | | | веќе видена

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, на изборната конференција на СДСМ Охрид, по која општинската организација доби нов претседател и ново ...
сите 155 | | | веќе видена

„Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан" создава многу можности за подобар живот на ...
сите 291 | | | веќе видена

Во големиот шумски пожар што избувна на Пелопонез кај Патра, пет лица се повредени, а десетина куќи се изгорени, соопшти грчката цивилна заштита. Повредените ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МНР на Бугарија: Условите за меѓувладина конференција со Скопје не се исполнети

Од:
До кого (е-маил):
Порака: