Европската интеграција на Македонија не била тема на средбата меѓу Радев и Бајден


Прашањето за европска интеграција на Македонија не било разгледано за време на краткиот разговор помеѓу претседателот Румен Радев и претседателот на САД Џо ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на Бугарија Румен Радев денеска нагласи дека брзото движење на Република Северна Македонија кон ЕУ зависи само од дијалогот со Бугарија.– Време е ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Шефовите на држави или влади на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе го започнат дводневниот Самит, последен под претстедателство на Португалија, на чиј ...
| | веќе видена | слични

Универзитетскиот професор Мерсел Биљали се сомнева дека некој во ЕУ ѝ дава поддршка на Бугарија да ја блокира Македонија: „Не верувам дека бугарската страна во ...
| | веќе видена | слични

Мислам дека проблемот е комплициран и ова што се манифестира сега е резултат на таа комплицираност. Мора да се сложиме околу констатацијата дека ЕУ не е таа ...
| | веќе видена | слични

Шеснаесет и пол години нашата земја е во исчекување на добивање на следен чекор во процесот на интеграција, изјави премиерот Зоран Заев во синоќешното ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев, во емисијата „Топ тема“ на ТВ Телма, на прашањето за надминување на долготрајното бугарско вето и за остварувањето евроинтеграциите на ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот министер за евроинтеграции Никола Димитров вложи многу напор да лобира во ЕУ за Северна Македонија во спорови со Бугарија, но тоа не значи дека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Оние кои треба да одговорат на трагедијата се обидуваат да избегнат, обвинувајќи ги другите за наводно политизирање катастрофа, пишува на Фејсбук поранешниот ...
сите 187 | | | веќе видена

Верувам дека преку дијалог и разговор заедно, можеме да бидеме повеќе од помош, отколку како во минатото пред 10-15 години, кога лидерите беа поодалечени. ...
сите 435 | | | веќе видена

Полицајците Константин Каљинин и Владимир Макаров се хероите кои успеале да ги совладаат напаѓачот кој вчера на универзитетот во Перм уби осум лица, а рани ...
сите 63 | | | веќе видена

Во вечерашното гостување во Тема на денот во Централниот дневник на Сител поранешниот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски вели несомнено е дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ...
сите 103 | | | веќе видена

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што ќе доведат ...
сите 243 | | | веќе видена

Расте опозициското расположение во државата и по се македонските граѓани сакаат промени. Анкетите од изминатиов период покажуваат дека македонските граѓани се ...
сите 167 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европската интеграција на Македонија не била тема на средбата меѓу Радев и Бајден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: