Македонија успеа да имунизира само 10% од населението, МЗ очекува нови дози на вакцини


Само 10 проценти од македонското население се целосно заштитени против Ковид-19. Над 195.000 граѓани досега примиле две дози додека за прво боцкање масовната ...
| | веќе видена | слични

100 илјади дози а „Фајзер“ ќе бидат испорачани преку Ковакс механизмот а во недела од Кина пристигнат 500 илјади дози „Синовак“. Околу 180 илјади граѓани кои ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Доколку протоколите за следење настава со физичко присуство не се променат, тешко ќе се одвива реализацијата на планот од септември сите ученици да се вратат ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека засега нема голем ризик од нов бран на пандемијата со Ковид-19, но порачува на внимателност и најавува ...
| | веќе видена | слични
5 копии
3 копии
2 копии

Најавените 500 илјади дози од вакцините против Ковид-19 „Синовак“ ќе пристигнат во државава в недела, во два авиона со по 250.000 дози, а утре се очекуваат ...
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска во изјава за медиумите кажа дека во недела се очекуваат два авиони со кинески вакцини, по 250 илјади дози. Тие ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 24. јуни 2021 (ИНПРЕС) – Утре стигнуваат 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку Ковакс системот, а во недела се очекуваат кинеските вакцини на „Синовак“, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денешната одлука на судот за 27 април е темпирана и планирана прeсуда која има за цел да создава страв кај политичките непријатели на Зоран Заев и целосно ја ...
сите 126 | | | веќе видена

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните, јавува инфо.мк. На одделни места во близина на селото Тркање ...
сите 360 | | | веќе видена

FOTO: POŠTA SRBIJE / VUK BRANKOVIĆ Протоколот за деловна соработка помеѓу ЈП „Пошта на Србија“ и „Пошта на Северна Македонија“ АД во Белград го потпишаа в.д ...
сите 504 | | | веќе видена

Скопје и Тетово се градовите во кои бројот на новозаразени со коронавирусот и натаму расте. Според вчерашната статистика, од 54 новорегистирнани случаи од ...
сите 400 | | | веќе видена

Кога не можеме да одбележиме заедничка достоинствена прослава на Илинден, нарекувајќи ја циркуска церемонија, зошто им се лутиме на тие што знаат како да го ...
сите 189 | | | веќе видена

Можни се нови ограничувања на есен, но само за невакцинирани Министерот за здравство Венко Филипче, изјави дека голем удел во бројот на новозаразени со вирусот ...
сите 246 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија успеа да имунизира само 10% од населението, МЗ очекува нови дози на вакцини

Од:
До кого (е-маил):
Порака: