Заев: Во иднина ќе се набавуваат само возила на хидроген, на природен гас и електрична енергија


Премиерот Зоран Заев денеска најави дека во иднина државни институции при јавните набавки во иднина ќе се купуваат возила на еколошки погон. Ова премиерот го ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Планот за затворање на јаглените и фосилните централи е димензиониран до 2028 година, а во зелениот план е предвидено да се инвестира во нови 1600 мегавати од ...
| | веќе видена | слични

Владата го утврди текстот на предлог-законот за измени во регулативата за животна средина. Се предлага зголемување на давачката за увоз на нафтените деривати ...
| | веќе видена | слични

Владата го утврди синоќа текстот на законските измени со кои се предвидува зголемување на еколошката такса за горивата. Иако давачката се носи со првенствена ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Намалувањето на ДДВ-то е едно од решенијата што Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ) го понуди точно пред една година како ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Владата на Република Македонија на денешната 82 седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување на законот за животна средина, со кој се предвидува ...
| | веќе видена | слични
6 копии

„Еколошката такса е наш одговор за грижата за животната средина и на повикот на граѓаните да преземеме мерки во однос на ова важно прашање, и затоа сите пари ...
| | веќе видена | слични

Акцизата на дизелот од три денари сега се укинува и се заменува со три и пол денари еколошка такса. Акцизата веќе ја нема, а имаме еколошка такса со која ќе се ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Предлогот за законски измени за повисока еколошка такса за нафтените деривати одат на усвојување во Собранието. Владата на денешната 82 седница го утврди ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Ако е точно дека главниот аргумент е дека водењето на седницата е спротивно на деловник, тогаш тоа евентуално би било неделовничко работење а не организирање ...
сите 151 | | | веќе видена

По уште еден топол бран и високите температури, во понеделник, според најавите на српскиот метеоролог Ѓорѓе Ѓуриќ, се очекува пад на температурата за 10 ...
сите 417 | | | веќе видена

81 нов случај на Ковид-19, при направени 5.315 тестирања во последните 24 часа, нема починати, а оздравени се 12 пациенти. Министерот за здравство, Венко ...
сите 371 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на седницата за пратенички прашања во Парламентот повика на одговорно однесување од сите во државата кон Охрид како природно и културно ...
сите 179 | | | веќе видена

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство.Направени се 5.315 тестирања, а најголем број ...
сите 262 | | | веќе видена

Борбата против криминалот и корупцијата продолжува и никој нема да биде поштеден од какви било индиции или постапки коишто се незаконски, порача премиерот, ...
сите 236 | | | веќе видена

Над 1000 хектари и над 100.000 евра изгореа пожарите на истокот од државата. Гори непрекинато еден месец. Почна со жетвата на јачменот, а сезоната поради ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев: Во иднина ќе се набавуваат само возила на хидроген, на природен гас и електрична енергија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: