ПРОФЕСОРОТ ТРАЈКОВСКИ ПРЕДУПРЕДУВА: Навреме да се порачаат ПЦР реагенси за индискиот сој


Професорот Дејан Трајковски ги предупредува нашите здравствени власти дека треба навреме да порачаат ПЦР реагенси за детектирање на индискиот сој, бидејќи, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Микробиологот д-р Никола Пановски вели дека се надева оти стабизилизацијата на епидемиолошката состојба не е затишје пред бура. Со делта сојот ќе видиме што ќе ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот директор на центарот за јавно здравје и епидемилог д-р Александар Стојанов во разговор за „Слободен печат“ вели оти ако епидемолошката состојба е ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Да се надеваме дека не е затишје пред бура. Со делта сојот ќе видиме што ќе се случува, во светот гледаме, на Балканот ќе видиме. Овие бројки никој не ги ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Индискиот сој или делта варијантата е веќе доминатна во Велика Британија, бидејќи според податоците од анализите, 90 проценти од новозаразените на дневна ...
| | веќе видена | слични

Во земјава пред неколку дена беше регистриран втор случај позитивен на индискиот сој на ковид 19. За тоа кои се симптомите на делта сојот и дали треба да ...
| | веќе видена | слични

Индискиот сој на коронавирусот е поинфективен и повирулентен за разлика од другите, меѓутоа вакцината штити од него и ќе ја елиминира смртноста и тешката форма ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зголемен е бројот на повици во Службата за Итна медицинска помош во Скопје, а екипите од изутрината, досега, интервенираа кај 30 случаи. Граѓаните кои бараат ...
сите 104 | | | веќе видена

Постојаниот координатор на Обединетите нации во Северна Македонија, Росана Дуџак, ја поздравува одлуката Охридскиот регион да не биде ставен на Листата светски ...
сите 187 | | | веќе видена

Борбата против криминалот и корупцијата продолжува и никој нема да биде поштеден од какви било индиции или постапки коишто се незаконски, порача премиерот, ...
сите 215 | | | веќе видена

Како дел од церемонијата на потпишување на договорот и меморандумите денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како Мини Шенген која се ќе се ...
сите 220 | | | веќе видена

Дваесет и седумгодишно момче од Македонска Каменица е прободено во викенд куќа во Поточко маало во Македонска Каменица. Настанот кој е потврден од полициските ...
сите 273 | | | веќе видена

На добро информираната јавност не и е јасно зошто се случува операција за спасување на владата на Заев ако СДСМ е толку многу силна на Анкетите како што тврди ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПРОФЕСОРОТ ТРАЈКОВСКИ ПРЕДУПРЕДУВА: Навреме да се порачаат ПЦР реагенси за индискиот сој

Од:
До кого (е-маил):
Порака: