Бајден: САД и Велика Британија ги потврдија „специјалните односи“ со ревитализираната Атлантска повелба


Премиерот на Велика Британија Борис Џонсон и претседателот на САД Џо Бајден денеска се обврзаа дека ќе ги бранат „трајните вредности“ на нивните земји од ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Францускиот државен секретар за европски прашања Клемент Бон се заканува дека Париз ќе реагира во случај на непочитување на договорите за Брегзит од страна на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Самитот Г7 во Корнвол за германската канцеларка Ангела Меркел е последниот настап меѓу шефовите на држави и влади на седумте најразвиени индустриски земји, на ...
| | веќе видена | слични

Официјален Лондон денеска побара од членките на ЕУ за малку почит по острите зборови на темата колбаси, кои ги разменија францускиот претседател Емануел Макрон ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерите на високоразвиените земји ветија дека ќе донираат една милијарда вакцини против ковид-19 за сиромашните земји, како „голем чекор во вакцинација во ...
| | веќе видена | слични

Британски официјални лица ги обвинија лидерите на Европската унија дека заговараат „навредлив“ став дека Северна Ирска не е целосно дел од Велика Британија, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американско-руските односи мора да бидат стабилни и предвидливи, изјави американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по средбата во Женева со ...
сите 352 | | | веќе видена

Условите за одржување на меѓувладина конференција со Република Северна Македонија не се исполнети, соопшти бугарското Министерство за надворешни работи. ...
сите 778 | | | веќе видена

Горан Пандев вчера го постигна првиот гол на Македонија на Европските првенства, а во исто време стана вториот највозрасен стрелец во историјата што некогаш се ...
сите 471 | | | веќе видена

Проф. Ангел Димитров во емисијата „Сабота 150“ за Дејан Јотов вели дека учесниците од македонската страна во Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија ...
сите 82 | | | веќе видена

Од денеска целосно се укинува полицискиот час, угостителските објекти нема да имаат ограничување во работното време, свадбите ќе може да се организираат со ...
сите 142 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата Љупчо Николовски и американската амбасадорка Кејт Брнз на денешната средба разговарале за Извршната наредба ...
сите 275 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бајден: САД и Велика Британија ги потврдија „специјалните односи“ со ревитализираната Атлантска повелба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: