Почна 9. Филмски фестивал „Watchout“ во Тетово


2 копии

Освоивме досега неосвоива тврдина за македонскиот филм, вели продуцентот Роберт Насков откако краткиот игран филм „Северен пол“ на Марија Апчевска-Петровска ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Краткиот игран филм „Северен пол” на Марија Апчевска-Петровска е селектиран во Официјалната селекција на 74. Кански филмски фестивал. Филмот влезе во ...
| | веќе видена | слични

Ова е историски успех за македонската кинематографија и за Кино Око. Прв пат македонски филм е селектиран на најпрестижниот филмски фестивал во светот. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во летното кино на Кинотеката вечер ќе биде прикажана новата, дигитално реставрирана копија на првиот македонски игран филм „Фросина“ на режисерот Војислав ...
| | веќе видена | слични
9 копии

На 17ти јуни (четврток), во 21 часот, започнува Летното кино со својата редовна филмска програма под отворено небо на тремот во Музејот на современата уметност ...
| | веќе видена | слични

Краткиот филм „Северен пол“ на македонската режисерка Марија Апчевска – Петровска е номиниран за „Златна палма“ на Фестивалот во Кан. „Северен пол“ меѓу ...
| | веќе видена | слични

Ковидот ги осакати кината, големите платна, но филмот не застана, напротив во теков на пандемијата се произведуваше интензивно со сите ризици и продукциски ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американско-руските односи мора да бидат стабилни и предвидливи, изјави американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по средбата во Женева со ...
сите 352 | | | веќе видена

Условите за одржување на меѓувладина конференција со Република Северна Македонија не се исполнети, соопшти бугарското Министерство за надворешни работи. ...
сите 778 | | | веќе видена

Горан Пандев вчера го постигна првиот гол на Македонија на Европските првенства, а во исто време стана вториот највозрасен стрелец во историјата што некогаш се ...
сите 471 | | | веќе видена

Проф. Ангел Димитров во емисијата „Сабота 150“ за Дејан Јотов вели дека учесниците од македонската страна во Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија ...
сите 82 | | | веќе видена

Од денеска целосно се укинува полицискиот час, угостителските објекти нема да имаат ограничување во работното време, свадбите ќе може да се организираат со ...
сите 142 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата Љупчо Николовски и американската амбасадорка Кејт Брнз на денешната средба разговарале за Извршната наредба ...
сите 275 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почна 9. Филмски фестивал „Watchout“ во Тетово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: