Димовски: Досега не се случило ваков пример, партиски соработници на премиер да бидат бирани за Уставни судии

Во овие 30 години не се случило членови на високи раководни структури на партија да бидат избрани за Уставни судии, вели Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кацарска е симболот на заробеното и партизирано трас - трас судство на Зоран Заев. Впрочем и во реториката и повикувањето на семејството кога е критикувана, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бев изненадена кога слушнав дека на вас новинарите ви е забрането да влегувате со мобилни телефони на седниците на Судот. Тој проблем е решен, кога дознав за ...
| | веќе видена | слични

Не постои политичар кој може да ми се јави и да ми каже како да работам, порачува судијката Кацарска која пред три недели ја превзема претседателската функција ...
| | веќе видена | слични

Партиски заслуги или професионално искуство - што треба да поседуваат новите Уставни судии за кои зелено светло треба да дадат пратениците во Собранието - ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За случајот 27 април се изнесуваат невистини. Критиката од опозицијата е секојдневна, но ниту една нереална критика која што не е заснована на факти, не допира ...
| | веќе видена | слични

Откако пред една недела се одложи седницата на Комисијата за прашања на изборите и именувањата се уште е неизвесно кога ќе се закаже точката на која треба да ...
| | веќе видена | слични

Во организација на Институтот за човекови права (ИЧП) денеска во Скопје ќе се одржи тркалезната маса на тема „Транспарентноста и соработката на Уставниот суд ...
| | веќе видена | слични

Нема доволен број на судии, а претседателката на Уставен, Добрила Кацарска вели дека изборот треба да се направи што побрзо. Но избраните судии да бидат од ...
| | веќе видена | слични

Претседателката на Уставниот суд, Кацарска гарантира дека немало и нема влијанија врз нејзината работа од политичарите. Критиките на опозицијата се неосновани, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според АМСМ, сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловозиИнтензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските ...
сите 152 | | | веќе видена

Селекторот на фудбалската репрезентација, Благоја Милевски, рече дека Македонија не е аутсајдер на натпреварот против Италија откако беа објавени резултатите ...
сите 134 | | | веќе видена

Организаторот на доделувањето на Златната топка, за момент сакаше да ја избрка жена му на Лионел Меси, Анонела додека се сликаа со децата, но, фудбалерот не го ...
сите 250 | | | веќе видена

ДОНЕСЕНИ СЕ ТЕЛАТА НА ЗАГИНАТИТЕ Со државно-воена церемонија, денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје беше организиран пречек на посмртните останки на ...
сите 231 | | | веќе видена

Во интервју за Ројтерс Некст, Сума Сваминатан рече дека е невозможно да се предвиди дали омикрон ќе стане доминантна варијанта на коронавирусот.– Треба да ...
сите 268 | | | веќе видена

-Ахмети и Груби знаат дека никогаш нема да имаат уценет политичар како Заев, кој за да ја спаси својата политичка кариера, ќе потпише било каков договор. ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димовски: Досега не се случило ваков пример, партиски соработници на премиер да бидат бирани за Уставни судии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: