Димовски: Досега не се случило ваков пример, партиски соработници на премиер да бидат бирани за Уставни судии

Во овие 30 години не се случило членови на високи раководни структури на партија да бидат избрани за Уставни судии, вели Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кацарска е симболот на заробеното и партизирано трас - трас судство на Зоран Заев. Впрочем и во реториката и повикувањето на семејството кога е критикувана, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бев изненадена кога слушнав дека на вас новинарите ви е забрането да влегувате со мобилни телефони на седниците на Судот. Тој проблем е решен, кога дознав за ...
| | веќе видена | слични

Не постои политичар кој може да ми се јави и да ми каже како да работам, порачува судијката Кацарска која пред три недели ја превзема претседателската функција ...
| | веќе видена | слични

Партиски заслуги или професионално искуство - што треба да поседуваат новите Уставни судии за кои зелено светло треба да дадат пратениците во Собранието - ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За случајот 27 април се изнесуваат невистини. Критиката од опозицијата е секојдневна, но ниту една нереална критика која што не е заснована на факти, не допира ...
| | веќе видена | слични

Откако пред една недела се одложи седницата на Комисијата за прашања на изборите и именувањата се уште е неизвесно кога ќе се закаже точката на која треба да ...
| | веќе видена | слични

Во организација на Институтот за човекови права (ИЧП) денеска во Скопје ќе се одржи тркалезната маса на тема „Транспарентноста и соработката на Уставниот суд ...
| | веќе видена | слични

Нема доволен број на судии, а претседателката на Уставен, Добрила Кацарска вели дека изборот треба да се направи што побрзо. Но избраните судии да бидат од ...
| | веќе видена | слични

Претседателката на Уставниот суд, Кацарска гарантира дека немало и нема влијанија врз нејзината работа од политичарите. Критиките на опозицијата се неосновани, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи во емисијата „Click Plus“ на ТВ21 го коментираше и договорот постигнат со лидерот на ДУИ, Али Ахмети на саботната средба. Тој ...
сите 308 | | | веќе видена

Откако Алек Болдвин случајно ја уби камерманката на снимањето на филмот „Рѓа“, српскиот глумец Милош Биковиќ раскажа за инцидент што неодамна се случил на ...
сите 182 | | | веќе видена

Оставка по неуспешен референдум, оставка ако не добиеме датум од ЕУ, оставка ако... Ова се само дел од оставките кои досега (не) ги поднел премиерот Зоран ...
сите 200 | | | веќе видена

Над девет милијарди евра се ставени на маса преку ЕУ фондовите за земјите од регионот - пари кои меѓу другото може да се искористат за зајакнување и раст на ...
сите 315 | | | веќе видена

Андреја Стојковски, ПРЕСПА Институт во Студио 10 рече дека оставката на Ѓорѓиев од мешовитата комисија ќе влијае на ситуацијата и сомнежот ќе остане дали и во ...
сите 199 | | | веќе видена

ДИК се пишмани и само по еден ден ја укина одлуката за важечки да се сметаат и ливчињата на кои нема печат од Избирачкиот одбор. Државната изборна комисија по ...
сите 53 | | | веќе видена

Епидемиолошката слика во Словенија e најлоша досега. За 24 часа имало 3.166 заразени, што е голем пораст на бројот на заразени во споредба со пред една ...
сите 417 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димовски: Досега не се случило ваков пример, партиски соработници на премиер да бидат бирани за Уставни судии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: