[Став] Банките „пливаат“ во пари, граѓаните се „дават“ во камати и провизии


Пишува: Свето Тоевски Банкарскиот систем во Македонија се состои од 14 деловни банки и 3 штедилници. Се уште актуелната пандемија не влијае премногу негативно ...
| | веќе видена | слични

Фирмата Бартон од Кавадарци од Еуростандард банка зема кредит од 510 илјади евра и не го врати. Сопственик на фирмата е Слободан Наумовски, кој беше и директор ...
| | веќе видена | слични

Факт е дека криминалот во Еуростандард банка се повеќе добива на значење во јавноста. До Здружението „Правда за штедачи” пристигнаа информации, проверени и ...
| | веќе видена | слични

„Зелените кредити“ опфаќаат до десет отсто од вкупното кредитно портфолио на домаќинствата и на корпоративниот сектор и главно се насочени кон преработувачката ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 7 минути “Интересни се случувањата по донесената одлука на Уставниот суд за укинување на член 163 став 3 од Законот за банки која беше ...
| | веќе видена | слични

Здружението на оштетени штедачи на Еуростандард банка продолжува да бара правда за како што велат, масовниот грабеж на депозити во банката. „Додека чекаме ...
| | веќе видена | слични

„Додека чекаме министерството за финансии да излезе со предлог измени на законот за банки со кој би се пополнил правниот вакум во стечајната постапка за ...
| | веќе видена | слични

Народната банка, поради динамичните глобални движења, годинава направи промени во стратегиските цели, така што главните процеси што ја дефинираат новата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Настани и личности кои ја одбележаа оваа недела. Првата меѓувладина заедничка седница меѓу Северна Македонија и Бугарија која се одржа во Софија и средбата ...
сите 479 | | | веќе видена

Д-р Андон ЧИБИШЕВ Во серија неколку погрешни и неразбирливи одлуки на надлежните институции во последните два дена. Се намалуваат деновите за изолација кај ...
сите 213 | | | веќе видена

Пожарот кој попладнево избувна во објект на улицата позната како „Пластичарска“е изгаснат. Територијалната противпожарна единица на Град Скопје интервенирала ...
сите 114 | | | веќе видена

Како што јави дописникот на МИА од Вашингтон, на брифингот за новинарите министерот за одбрана Лојд Остин ја опиша напнатата подготвеност на руските ...
сите 669 | | | веќе видена

Комисијата за заразни болести одлучи, а владата прифати, времетраењето на изолацијата да биде седум дена.Новата одлука за кратење на периодот на изолација ќе ...
сите 144 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со грчкиот амбасадор во земјава Русос Кундурос, кој му ја пренесе силна и недвосмислена поддршка од Грција и ...
сите 201 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – тешки дела против безбедноста на ...
сите 287 | | | веќе видена

„Во Загреб нема кварт каде Аки не беше во некој изнајмен стан, се дружеше во секој кварт. Притигна на станица со една торба и сега почива во Алејата на ...
сите 200 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

[Став] Банките „пливаат“ во пари, граѓаните се „дават“ во камати и провизии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: