Вебер за ТВ 24: Оптимизмот на Брисел за решавање на спорот меѓу Скопје и Софија се заснова на тивката дипломатија на која работи ЕУ


Португалија претседава со Европската Унија, но Берлин е тој кој притиска за датум за прва маѓувладина конференција на Македонија и Албанија со ЕУ, вели Бодо ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Бугарија Румен Радев имал видеоконференциски разговор со претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли. Како што јави дописникот на МИА ...
| | веќе видена | слични

Се засилуваат напорите за решение на спорот меѓу скопје и софија во очекување на старт на преговорите со ЕУ. Откако шефот на германската дипломатија уште еднаш ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европската интеграција на земјите од Западен Балкан е во интерес на целиот регион и на Европската унија. Бугарија ќе продолжи да ги поддржува напорите на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Шефот на австриската дипломатија Александер Шаленберг оцени дека 2021 година не смее да биде изгубена за Западен Балкан и побара почеток на преговори за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Проблемите меѓу Бугарија и Република Северна Македонија мора да се решат без интервенција, билатерално, рече привремениот премиер на Бугарија, Стефан Јанев, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот на Албанија, Еди Рама, ќе разговара со бугарскиот претседател Румен Радев за начините на кои може да се дојде до решение на бугарско-македонскиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Одиме по граѓаните, тропаме по вратите, ја бараме нивната поддршка едноставно она кое што е потребно и покрај огромната предност на ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг ...
сите 554 | | | веќе видена

„Да се обединиме бидејќи режимот згусна, одат на купче и влегуваат „all in“. Во Куманово, ВМРО-ДПМНЕ го поддржа Максим Димитриевски. Тони Михајловски и ...
сите 287 | | | веќе видена

Актерот Алек Болдвин присуствуваше на приватна комеморација за Халина Хачинс, снимателката која случајно ја уби на снимањето на новиот филм, заедно со ...
сите 120 | | | веќе видена

Во Договорот одредбата за немешање во внатрешните работи е реципрочна. И во тоа смисла нашата обврска да не се мешаме во бугарските внатрешни работи постои, но ...
сите 317 | | | веќе видена

-До Општинската изборна комисија за вториот круг локални избори, во Кичево се доставени рекорден број барања на лица болни и изнемоштени кои побарале своето ...
сите 481 | | | веќе видена

Оставката на Ванчо Ѓорѓиев од функцијата член на македонскиот дел од македонско-бугарската комисијата за историски прашања е скандал сам по себе. Комисијата е ...
сите 177 | | | веќе видена

Полицијата соопшти дека вчера во 19.00 часот на автопатот Скопје – Гевгелија, на место викано „Клучка – село Смоквица“, полициски сужбеници од Полициската ...
сите 503 | | | веќе видена

Независната кандидатка за градоначалник на град Скопје, утрово се сретна со жителите од општина Аеродром. Разговараше со пазарџиите и потрошувачите на ...
сите 317 | | | веќе видена

За власта, а особено за Заев ова е последната сламка за спасот. И не е незаслужено затоа што народот е против него. Тоа е последица на многу разочарувања и ...
сите 156 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вебер за ТВ 24: Оптимизмот на Брисел за решавање на спорот меѓу Скопје и Софија се заснова на тивката дипломатија на која работи ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: