Банките со профит од 32 милиони евра за три месеци – речиси двојно повеќе од лани

За само три месеци од годинава, во ек на најсилниот бран на пандемијата, македонските банки изѕидаа профит од над 32 милиони евра. Или добивката е речиси ...
| | веќе видена | слични

Пишува: Свето Тоевски Банкарскиот систем во Македонија се состои од 14 деловни банки и 3 штедилници. Се уште актуелната пандемија не влијае премногу негативно ...
| | веќе видена | слични

„Чудни се патиштата на банкарското влијание. Кога мислиш дека јавноста конечно ја разбра играта преку објавување на огромните банкарски профити, вклучително и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Време зa читање: 3 минути Според извештајот за банката од стечајниот управник Душко Тодевски, друштвото за трговија и услуги, Електро спој дооел Скопје, има ...
| | веќе видена | слични

И покрај предупредувањето на Меѓународниот монетарен фонд, домашните финансиски авторитети не очекуваат проблеми што би можеле да ја загрозат ликвидноста или ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во услови на здравствена криза, Развојна банка се истакна со солиден капацитет и способност за брзо прилагодување на новонастанатите услови со цел ...
| | веќе видена | слични

Одлуката на Уставниот суд за укинување на член 163 став 3 од Законот за банки сѐ уште не е објавена во Службен весник. Но, тоа можеби и не би било толку чудно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стечајот на Еуростандард банка и обесштетувањето на штедачите во оваа банка кое почна во септември битно влијаеше врз финансиската состојба и инвестициска ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вечерва во Битола пред насобраните граѓани СДСМ одржа граѓанска трибина на која говореа граѓанската активистка и театарски режисер Софија Ристевска, кандидатот ...
сите 356 | | | веќе видена

Вистинското решение за Демир Хисар е Никола Најдовски. Им благодарам на сите граѓани кои во огромно мнозинство гласаа во првиот круг, а неговото водство во ...
сите 351 | | | веќе видена

Евентуалното формирање на новото парламентарно мнозинство на кое се надева опозицијата по изборите а пак власта иако тенко се уште тврди дека е стабилно во ...
сите 105 | | | веќе видена

Нов извештај на ЕУ. Стари чекалници на Западен Балкан. Од Скопје и Тетово ќе зависи идното парламентарно мнозинство. Паѓа довербата кон СДСМ, но ДУИ со ...
сите 169 | | | веќе видена

Европската комисија во Извештајот за напредокот на Република Северна Македонија за 2021 година го поздрави изборот на Комисијата за спречување и заштита од ...
сите 190 | | | веќе видена

Оливер Илиевски кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово на дебата на ТВ Телма се обрати до актуелниот градоначални Димитриевски и му порача да не врши ...
сите 197 | | | веќе видена

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска копретседаваше заедно со Михаела Матуела од ГД НЕАР надлежна за Северна ...
сите 126 | | | веќе видена

Целта е да се уплашат граѓаните, да се поделат преку закани кои уште по првиот круг се упатуваат. Наследството на ВМРО-ДПМНЕ и во Скопје и во другите општини е ...
сите 157 | | | веќе видена

Сакам да ви се заблагодарам на поддршката која што ми ја дадовте гласајќи за мене во првиот круг. Покажавте дека без разлика на национална, верска или партиска ...
сите 27 | | | веќе видена

Формално правно мораме да ги запазиме процедурите. Треба прво да се внесе забелешката во дневникот на денот на гласање, рече претседателот на ДИК, Александар ...
сите 300 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Банките со профит од 32 милиони евра за три месеци – речиси двојно повеќе од лани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: