Втората најголема економија во еврозоната влезе во рецесија


Јавниот долг на земјава ќе расте, а стабилизација, или тој да падне под психолошката граница од 60 отсто од БДП, не се очекува до 2026 година, анализира ...
| | веќе видена | слични

Пандемијата остави тешки последици на глобалната економија и оттука македонската економија не може да ја третираме како исклучок и јасно е дека опоравувањето ...
| | веќе видена | слични

Ако финансиската поддршка е транспарентна и насочена кон раст и инвестиции, тогаш не треба да се стравува за јавниот долг и за враќањето на кредитите, затоа ...
| | веќе видена | слични

Владата ја донесе новата фискална стратегија во која планира да го искачи јавниот долг на високи 65,9 отсто од домашниот бруто производ (БДП) веќе во следната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пандемиската криза која силно влиајеше на економијата предизвика турбуленции, страдаше реалниот сектор, а македонската економија се уште го плаќа цехот. Додека ...
| | веќе видена | слични

На среден рок, стапките на економски раст ќе надминат 5 проценти, стапката на невработеност ќе се намали на 8,6 проценти, додека стапката на вработеност ќе се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Активната блокада во Собрание е многу значајна за нас затоа што ги блокираме сите штетни политики кои власта сака да ги преземе и тука се закони и некои ...
сите 513 | | | веќе видена

Се чини дека сите чинители во општеството и граѓаните заборавија зошто почна штрајкот на наставниците. Штрајкот на наставниците почна затоа што тие бараа ...
сите 260 | | | веќе видена

Во полициската станица во Драчево било пријавено дека на улицата „Малешевска", К.В. (67) од Скопје испукал два куршуми од пиштол и повредил куче, сопственост ...
сите 447 | | | веќе видена

Интегрираното воено планирање во структурите на НАТО ќе стане многу поедноставно, што ќе го направи регионот полесен за одбрана со пристапувањето на овие две ...
сите 438 | | | веќе видена

Украина треба да стане полноправен кандидат за пристапување во ЕУ, наместо да биде дел од т.н. пошироко предворје на ЕУ наречено „европската политичка ...
сите 476 | | | веќе видена

Ердоган, исто така, рекол дека верува оти треба да се укине ембаргото за извоз на оружје воведено за Турција по нејзината инвазија на Сирија во 2019 година, ...
сите 352 | | | веќе видена

Откако Европската комисија во средата првпат даде рок за одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија и Албанија и преговорите со двете ...
сите 201 | | | веќе видена

Вчерашната пресуда за предметот ТНТ во кој осудени се Никола Груевски, Миле Јанакиески и Тони Трајковски уште еднаш потврди дека ВМРО-ДПМНЕ е криминална ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Втората најголема економија во еврозоната влезе во рецесија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: