Националниот парк „Галичица“ има над две илјади дивоградби!

7 копии

Скопје, 3. јуни 2021 (InPress) – Комисија за транспорт, врски и екологија во Собранието на Република Македонија, денеска ќе одржи седница на која ќе расправа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Девет години во Струга не е урната ниту една дивоградба, а објекти се легализирале и без комплетна документација. Од 2011 година до 2020 година, актуелниот ...
| | веќе видена | слични

Не се почитуваат законските рокови при постапките за утврдување на правен статус за дивоградбите, утврдува Државниот завор за ревизија (ДЗР) во својот извештај ...
| | веќе видена | слични

Вака Државниот завод за ревизија го оценил справувањето со дивоградбите во струшкиот регион. Од Ревизија забележуваат дека воопшто не се почитуваат законските ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Спроведување на барањата утврдени во Планот за управување со Светското природно и културно наследство на Охридскиот регион, постапување по однос на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со новите измени на Законот за легализација се воведува целосна забрана за легализација во заштитените подрачја и националните паркови. Во претходната верзија ...
| | веќе видена | слични

„Ги слушаме граѓаните кога реагираат за Законот за легализација на дивоградби. Дури и претседателот Пендаровски ни реагираше за две прашања“, вели премиерот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека невакцинираните Американци прават „голема штета“ на земјата. Според бајден, невакцинираните граѓани ја ...
сите 489 | | | веќе видена

Поради задоцнетите вакцини граѓаните престанаа и да веруваат во вакцинација и во мерките. Мерките кои ги воведе власта доведоа до терет кај сите граѓани, да не ...
сите 566 | | | веќе видена

Охрид, 24. септември 2021 (ИНПРЕС) – Две успешни интервенции забележаа попладнево пожарникарите од охридската Територијална противпожарна единица. Во едниот ...
сите 6 | | | веќе видена

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.858 тестирања, а ...
сите 328 | | | веќе видена

Веќе неколку дена молчат институциите за случајот со скандалозниот наместен тендер во ЈП Водовод. Наместен тендер како на филм од страна на Шилегов и ...
сите 159 | | | веќе видена

ДИМИТРОВ ВЕЛИ ДЕКА НЕ МОЖЕ ДА ИМА НАПРЕДОК КОГА БУГАРИЈА УЦЕНУВА Бугарија го прекршила членот 2 од Договор за добрососедство, изјави денеска Никола Димитров, ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Националниот парк „Галичица“ има над две илјади дивоградби!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: