Словенија планира да го врати проширувањето со земјите од Западен Балкан на агендата на ЕУ

Словенија планира да го врати проширувањето со земјите од Западен Балкан на агендата на ЕУ за време на шестмесечното претседавање кое започнува во јули. ...
| | веќе видена | слични

Австриската агенција АПА објави информација дека Советот на Европската Унија го чува „под клуч“ спорниот документ во кој се предлага промена на границите на ...
| | веќе видена | слични

Фондациите Отворено општество секаде низ светот, па така и во Македонија, секогаш биле глас на прогресот, глас на нешто што било напред или пред времето и глас ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Заедничкиот консултативен комитет меѓу Северна Македонија и Европската Унија е значаен форум преку кој разменуваме знаење и искуство на патот на интегрирање во ...
| | веќе видена | слични

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски се обрати на осумнаесеттиот состанок на Заедничкиот консултативен комитет меѓу Северна Македонија и Европската ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто за време на посетата на Словенија рече дека двете земји се залагаат за проширување на ЕУ кон Западен ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Време зa читање: 3 минути Имено, Европскиот парламент и Советот на ЕУ постигнаа политички договор за новиот Инструмент за претпристапна помош (ИПА 3), со ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Четири земји од „Вишеградската група“ – Унгарија, Полска, Чешка и Словачка, како и Австрија, испратиле нов нон-пејпер до раководството на Европската унија, што ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот почесен конзул на Република Македонија во Хрватска, на сѝоцијалните мрежи гои честита изборот на новата ректорка на универзитетот Св Кирил и ...
сите 65 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот ...
сите 287 | | | веќе видена

Холандскиот експерт за Балканот и екс дипломат во регионов Раиниер Јаарсма смета дека последната анкета на ИПИС (Институт за политички истражувања Скопје на ...
сите 407 | | | веќе видена

Тепачка меѓу повеќе лица се случила доцна синоќа во скопското село Волково, информираат од МВР. Според информациите, вчера во 23.45 часот било пријавено дека ...
сите 268 | | | веќе видена

Мала машина во срцето приклучена на батерии или живот на батерии. Вака Боре Минов, член на Здружението „Храбро срце“ во видео разговор за МИА го опишува ...
сите 121 | | | веќе видена

Неуспехот да се смири ситуацијата на северот на Косово ќе има негативни последици, а Европската унија е подготвена да спроведе решителни мерки во оваа прилика, ...
сите 608 | | | веќе видена

Народот јасно гледа дека состојбата е неподнослива со уништената економија, доста е од националните предавства и порази кои што ги организира и во континуитет ...
сите 133 | | | веќе видена

Време зa читање: 2 минути Согласно податоците за движењето на цените на берзата HUPX во Унгарија за 2 јуни просечната часовна цена на еден мегават час ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Словенија планира да го врати проширувањето со земјите од Западен Балкан на агендата на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: