Ивановска: Со Закон за дивоградби бесправното градење станува правно

Обвинителството за гонење на криминал и корупција отвори предистражна постапка за деталниот урбанистички план со кој се опфаќа и локацијата кај Холидеј ин на ...
| | веќе видена | слични

17ти јуни е последниот ден до кога министерството треба да одговори дали ДУП е во согласност со ГУП,  по што советот на Општина Центар ќе треба да одлучува за ...
| | веќе видена | слични

Нема да има никакво протнување на спорните дупови од Центар особено не за висококатниците на локацијата кај Холидеј Ин, тврди градоначалникот на Центар Саша ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Постапуваме по заклучокот, ги вадиме сите податоци кои ни се потребни бидејќи во заклучокот кој го донесовме на мое барање и на дел од советничката група на ...
| | веќе видена | слични

Целата документација ја собираме и постапуваме, изјави денеска градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ, одговарајќи на новинарско прашање во врска со ...
| | веќе видена | слични

Обвинителството отвори предистражна постапка за предметот на Антикорупциска за случајот „Холидеј Ин“ каде се опфатени поранешни градоначалници, вработени во ...
| | веќе видена | слични

Најголем дел од градоначалниците во земјава се договориле и усогласиле да го променат Законот за урбанистичко планирање по само една година од неговото ...
| | веќе видена | слични

Се забрзува постапката за носење на Детални урбанистички планови со новиот предлог-закон за урбанизам кој в четврток треба да влезе во собраниска процедура. ...
| | веќе видена | слични

Измените на Законот за урбанистичко планирање се однесуваат на забрзување на постапките при носење на ДУП-от.Во суштина барањата се сведуваат на забрзување на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе се движи од 14 до ...
сите 395 | | | веќе видена

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека Иницијативата „Отворен Балкан“ ќе му овозможи на овој регион да има поинаква иднина, ќе овозможи поврзување на ...
сите 432 | | | веќе видена

Откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша новиот Изборен законик, премиерот Заев вели дека Владата ќе го укине или ќе го намали прагот од 2 отсто ...
сите 203 | | | веќе видена

Постојаниот координатор на Обединетите нации во Северна Македонија, Росана Дуџак, ја поздравува одлуката Охридскиот регион да не биде ставен на Листата светски ...
сите 192 | | | веќе видена

Борбата против криминалот и корупцијата продолжува и никој нема да биде поштеден од какви било индиции или постапки коишто се незаконски, порача премиерот, ...
сите 234 | | | веќе видена

Повторно зголемување на бројките на новодијагностицирани пациенти со Ковид-19 се бележи во текот на вчерашниот ден. Од направени 5.315 тестирања, регистрирани ...
сите 168 | | | веќе видена

Главниот епидемиолог на Исланд, Торолфур Гуднасон изјави дека не може да исклучи дека неодамна воведените ограничувања поради ковид, може да траат и до 15 ...
сите 426 | | | веќе видена

Дваесет и седумгодишно момче од Македонска Каменица е прободено во викенд куќа во Поточко маало во Македонска Каменица. Настанот кој е потврден од полициските ...
сите 273 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ивановска: Со Закон за дивоградби бесправното градење станува правно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: